Endüstri 4.0 ile iş sağlığı ve güvenliği
Industry 4.0 with occupational health and safety
- Tez No: 664893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknoloji büyük bir hızla gelişmektedir. Sanayi de teknolojiden aynı oranda faydalanmakta ve değişmektedir. İçinde bulunduğumuz son on yıl yeni bir teknoloji devrimine şahit olmaktadır. 2011 yılında Almanya'nın öncülüğünde başlayan Endüstri 4.0 tüm dünyaya yayılmış ve ülkemize de kısa bir süre içinde giriş yapmıştır. Endüstri 4.0 ile fabrikalar otonom hale gelmeye başlayacak, insanların yerini robotlar alacak, insanlar da yapılan işleri izleyecektir. Endüstri 4.0 ile insanın geri plana çekilmesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği kavramlarının da değişmesi beklenmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları da teknolojiden etkilenerek azalacak ve etkileri değişecektir. Bu tez çalışmasındaki amaç Endüstri 4.0'ın İş Sağlığı ve Güvenliği dalına yaratabileceği olumlu etkileri ön plana çıkarmaktır. Bu etkilere hazırlıklı hale gelerek iş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek mümkündür. Bu çalışmada Endüstri 4.0 ve İş Sağlığı ve Güvenliği konuları incelenmiş her iki konunun kesişim konuları istatistiki ve güncel örneklerle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology has been developing rapidly. The industry also benefits and changes from technology at the same rate. The last ten years have been witnessing a new technology revolution. Industry 4.0, which started under the leadership of Germany in 2011, spread all over the world and entered our country in a short time. With industry 4.0, factories will begin to become autonomous, robots will replace people, and people will follow the work done. With industry 4.0, the concepts of work health and safety are expected to change with people being taken to the background. Work accidents and work diseases will also decrease and their effects will change by being affected by technology. The purpose of this thesis is to highlight the positive effects that Industry 4.0 can create on work health and safety. It is possible to minimize work accidents and work diseases by being prepared for these effects. In this study Industry 4.0 and work health and safety issues were examined and the intersection issues of both subjects were explained with statistical and current examples.