Endüstri 4.0 - iş sağlığı ve güvenliği entegrasyonu: İmalat sektörü üzerine bir inceleme
Industry 4.0 - occupational health and safety integration: A case study in manufacturing sector
  1. Tez No: 558248
  2. Yazar: FULYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TARAKCIOĞLU ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Endüstri 4.0, hızlı gelişen teknoloji, rekabet koşullarının giderek artması, artan tüketici ihtiyaçlarına hızlı ve esnek çözümler getirilmesi açısından her sektörü etkilemektedir. Endüstri 4.0, yeni kavramlarla tanışmamızı sağlamıştır. Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, Bulut Bilişim, Siber Fiziksel Sistemler, Otonom Robotlar, Yatay ve Dikey Sitem Entegrasyonu, Katmanlı Üretim, Simülasyon, Arttırılmış Gerçeklik, Endüstri 4.0'ın dokuz temel direğidir. Bu kavramlarla birlikte, ülkeler Endüstri 4.0 için yol haritaları belirlemekte, işletmeler dijital yatırımlar yaparak, organizasyon yapılarını değiştirmektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte teknolojiye olan yatırımların artması sonucu işletme içinde verimliliğin artması, bu konuda yatırım yapan ülkelerinde ekonomilerinde büyüme beklenmektedir. Tüm bu dönüşümlerle birlikte eğitimli, kalifiye çalışana olan ihtiyaç artacak, istihdam durumu da buna göre şekillenecektir. Endüstri 4.0, tüm bu değişimlerin yanında İş Sağlığı ve Güvenliğini de etkileyecektir. Çalışmamızda, değişen dijital yaklaşımla birlikte, iş ekipman ve aletleri, iş organizasyon ve yönetimi, hiyerarşi, işgücü özellikleri, çalışanların becerileri ve bilgi düzeyleri, işveren ve çalışanların sorumlulukları, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından ele alınacaktır. Endüstri 4.0 kavramlarının bu konulara olan etkisi detaylı olarak değerlendirilecektir. Konuyla alakalı olarak, bir tekstil fabrikası olan Hugo Boss'dan Endüstri 4.0 ile ilgili yaptığı yenilikler konusunda hem firmadan hem de basından bilgiler edinilmiş, yapılan bu yeniliklerin İş Sağlığı ve Güvenliği bakımından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 effects every sector in terms of fast developing technology, increasing rivalry conditions, rapid and flexible solutions to increasing consumer needs. Industry 4.0 enabled us to meet new concepts. Internet of Things, Big Data, Cloud Computing, Cyber Physical Systems, Autonomous Robots, Horizontal and Vertical Integration, Additive Manufacturing, Simulation, Augmented Reality, are the nine pillars of Industry 4.0. Together with these concepts, countries set roadmaps for Industry 4.0, companies make digital investments and change their organizational structures. As a result of the increase in investments in technology together with Industry 4.0, it is expected to increase productivity within the company and to grow in the economies of the investing countries in this regard. With all these transformations, the need for educated, qualified employees will increase and the employment status will be formed accordingly. Industry 4.0 will also effect Occupational Health and Safety as well as all these changes. In our study, with the changing digital approach, business equipment and tools, business organization and management, hierarchy, labor characteristics, employee skills and knowledge levels, responsibilities of employers and employees will be discussed in terms of Occupational Health and Safety. The effects of Industry 4.0 concepts on these issues will be evaluated in detail. With regard to the subject, information was obtained from both the company and the press about the innovations made by Hugo Boss, a textile factory about Industry 4.0, and these innovations were evaluated in terms of Occupational Health and Safety.