İnsan hakları avrupa mahkemesi ve anayasa mahkemesi kararlarında mülkiyet hakkının sınırlandırılması
La limitation du droit de propriété dans la jurisprudence de la cour européenne des droits de l'homme et de la cour constitutionnelle
- Tez No: 664908
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Mülkiyet hakkı, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi tarafından, özellikle 1980'li yılların başından itibaren çok sayıda içtihada konu olacak şekilde incelenmiştir. Mahkeme bu hakkın kapsamını kişi, konu ve yer yönünden genişletme eğilimi göstermiştir. Avrupa Mahkemesinin bu içtihadının Anayasa Mahkemesi içtihadına da önemli ölçüde yansıdığı görülmektedir. Bu çalışmada özellikle iki Mahkemenin mülkiyet hakkını sınırlama ve güvenceleme konusunda ortaya koymuş oldukları yaklaşımdan yola çıkılarak, bu hakkın hukuki niteliğine ilişkin görüşler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The right to property has been treated by the European Court of Human Rights as the subject of numerous jurisprudence, especially since the early 1980s. The Court has tended to expand the scope of this right in terms of ratione personae, ratione temporis and ratione materiaie. It is seen that this case law of the European Court is also reflected in the Constitutional Court's case law to a great extent. In this study, based on the approach of the two courts to restrict and guarantee the property right, various opinions regarding the legal nature of this right have been put forward.