Travmatik doğum algısı olan nulliparlarda motivasyonel görüşmelerin doğum algısı ve özyeterliliğine etkisi
The effect of motivational interviews on perception of birth and self-efficacy in nullipars with traumatic birth perception
- Tez No: 664923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma, travmatik doğum algısı olan nulliparlarda motivasyonel görüşmelerin doğum algısı ve doğum özyeterliliğine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nin kadın doğum polikliniklerinde Kasım 2019- Kasım 2020 tarihleri arasında randomize kontrollü olarak yürütüldü. Power analizinde örneklem büyüklüğü her bir grup için en az 83 gebe olarak hesaplandı (83 deney, 83 kontrol). Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) ve Doğum Eyleminde Öz-Yeterlillik Ölçeği (DÖYÖ) kullanıldı. Deney grubundaki gebelerle birer hafta arayla dört oturum motivasyonel görüşme yapıldı. Kontrol grubundaki gebelere herhangi bir girişim yapılmadı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki gebelerin motivasyonel görüşme öncesi TDAÖ ve DÖYÖ toplam puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study to determine the effect of motivational interviews on the perception and self-efficacy of birth in nullipars with a perception of traumatic birth. Materials and Methods: The study was conducted in a randomized controlled, between November 2019 and November 2020 in the obstetrics outpatient clinics of Elazig Fethi Sekin City Hospital. In the power analysis, the sample size was calculated as at least 83 pregnant women for each group (83 experiment, 83 control). Data were collected with Descriptive Information Form, Traumatic Childbirth Perceptions Scale (TCPS) and Childbirth of Self-Efficacy Scale-Short From (CBSE). Pregnant women in the experimental group were held with four sessions of motivational interviews one week a part. No intervention was made for the pregnant women in the control group. Descriptive statistics, chi-square test, t test for dependent and independent groups were used in data analysis Results: It was determined that there was no statistically significant difference between the total mean scores of TCPS and CBSE of pregnant women in the experimental and control groups before the motivational interview (p> 0.05).