Aflatoksin B1'in biyolojik parçalanmasında manyetik nanopartiküllerine tutuklanmış Morchella esculenta kullanımının araştırılması
Investigation of the use of immobilized to magnetic nanoparticle of Morchella esculenta in the biological decay of aflatoxin B1
  1. Tez No: 664924
  2. Yazar: AIDAI DUISHEMAMBETKYZY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİVRİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Küf mantarları hem bitkisel hem de hayvansal kökenli ürünleri pek çok aşamada; nakliyatta depolamada, üretim veya tarlada etkilerler. Mikotoksinler insan vücüduna tüketilen gıda ürünlerinden, yani küf mantarla bulaşmış besinle beslenen hayvan eti veya sütünden geçebilir. Hayvan ve kümes hayvanlarının ölüm veya hastalığına yol açan da mikotoksin bulaşmış yem besinleridir. Bu mikotoksinler, mikroskopik küf mantarları tarafından üretilen düşük moleküler ağırlıklı sekonder metabolitlerdir. Ayrıca, mikotoksinler grubunun en tehlikeli ve kanserojen temsilcisi olan aflatoksin günümüzde önemli bir sorunların biridir. Bu çalışmada; farklı konsantrasyonlarda aflatoksin B1'in beyaz çürükçül fungus olan Morchella esculenta yardımıyla biyolojik giderimi araştırılmıştır. Biyolojik yıkım önce Morchella esculenta'nın serbest formu ile daha sonra ise farklı fonksiyonel gruplarla türevlendirilerek sentezlenen manyetik nanopatiküller üzerine tutuklanması sağlanıp, biyolojik iyileştirme oranları belirlenmiştir. Biyolojik giderim sırasında fungal lakkaz ve mangan peroksidaz enzim aktiviteleri izlenerek, yıkmdaki rolleri belirlenmiştir. Biyolojik yıkımı takip etmek için kromatografik (HPLC) analiz ve FT-IR analizleri, tutuklama işlemlerin gerçekleşip gerçekleşmediğini gözlemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüsü alınmıştır. Degradasyon çalışmaları 10 gün boyunca gerçekleştirildi ve 3 μg / mL AFB1 yıkım yüzdeleri serbest hücreler ile %54.97, Fe3O4@SiO2(M) ile %85.85, Fe3O4@SiO2(T) ile %95.07, Fe3O4@SiO2-NH2 ile %84.48, Fe3O4@BCD ile %96.52 bulunmuştur. Bulgular, potansiyel aflatoksin B1 detoksifikasyonunu ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
Mold fungi affect products of both plant and animal origin at any stages like transport nor storage, even at production period. Mycotoxins can be infected through animal meat or milk fed with mold-borne food products consumed by human. These contaminated feed one of the causes of death or disease of animals and poultry. Mycotoxins are low molecular weight secondary metabolites produced by microscopic mold fungi. In addition, aflatoxin, which is the most dangerous and carcinogenic representative of the mycotoxins group, is one of the major problems of today. In this study; the biological degradation of aflatoxin B1 by white rot fungus, Morchella esculenta was studied. Three different concentrations of aflatoxin B1 were studied. Biological degradation was detected by free form of Morchella esculenta and then by immobilized onto magnetic nanoparticules derivatized with different functional groups. During biological removal, fungal laccase and manganese peroxidase enzyme activities were monitored and determined roles in destruction were. Chromatographic (HPLC) analysis and FT-IR analysis were used to monitor the biodegradation and scanning electron microscopy (SEM) image was taken to observe whether the arrest processes were performed. The degradation studies were carried out during 10 days and the degradation percentages were found to be %54.97 of free cell study, Fe3O4@SiO2(M) %85.85, Fe3O4@SiO2(T) %95.07, Fe3O4@SiO2-NH2 %84.48, Fe3O4@BCD %96.52 for 3 μg/mL AFB1 degradation. Findings gives reliance in potential aflatoxin B1 detoxification.