Evaluation serum level of irsin and oxynatomodulin with some biochemical parameter in women with polycystic ovary syndrome
Polikistik yumurtalık sendromu olan kadınlarda bazı biyokimyasal parametrelerle irsin ve oksinatomodülin serum düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 865569
  2. Yazar: MOHAMMED TALAL DAWOOD ALNUAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. TAGHREED H. AL-SADOON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Polikistik over sendromu (PCOS), üreme çağındaki kadınların %10-15'ini etkileyen en yaygın endokrin bozukluktur. Amaç, PKOS'lu hastada irisin ve Oksintomodulin'in (OXM) etkisini obez etiyolojisi ve yaĢ kategorisine odaklanarak değerlendirmektir. Bu çalıĢmaya, polikistik over morfolojisi ile ultrason görüntüleme ile karakterize edilen ve her biri ovulasyon disfonksiyonu ve hiperandrojenizmi olan farklı yaĢ gruplarındaki kırk sekiz polikistik over sendromlu (PKOS) kadın, kırk sağlıklı kadınla (Kontrol grubu olarak) eĢleĢtirildi. parametreler ölçüldü: Açlık serum düzeyleri, toplam Kolesterol, trigliserit, yüksek yoğunluklu lipoprotein), glikolize hemoglobin (%HbA1c), Ġrisin, Oksintomodulin (OXM). Medyan serum Ġrisin değeri, sağlıklı kontroller %95 CI (18.47, 26.86 P=0.001) ng/m ile karĢılaĢtırıldığında PCOS'lu hastalarda %95 CI = (55.64, 65.45, P=0.001) ng/ml anlamlı derecede yüksekti. PKOS'taki medyan serum Oksinatomodülin (Oxm), kontroller %95 CI = (10,958, 12,642, P=0,001) ng/ml ile karĢılaĢtırıldığında %95 CI = (2,233, 3,692, P=0,001) ng/ml anlamlı derecede düĢüktü. Açlık serum düzeyleri, toplam Kolesterol, trigliserit, yüksek dansiteli lipoprotein, glikozillenmiĢ hemoglobin (%HbA1c) düzeyleri kontrol gruplarına göre yüksekti. Bu çalıĢmanın verileri serum irisinin PKOS'lularda anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterdi. Ġrisin, iskelet kaslarında glikoz emilimini arttırır, hepatik glikoz ve lipit metabolizmasını arttırır ve obezite ve metabolik sendromdan kaynaklanan hiperlipidemi ve hiperglisemi üzerinde faydalı bir etki gösterir. PCOS'ta serum Oksinatomodülin (Oxm) PCOS'ta önemli ölçüde daha düĢüktü çünkü OXM'nin gıda tüketimini azalttığı ve vücut ağırlığını azalttığı, ayrıca aynı miktarda gıdayla beslenen bir grupla karĢılaĢtırıldığında vücut ısısını yükselttiği, bu da OXM'nin enerji harcamasını artırdığını gösteriyor . Bu bulgular, PKOS için bir biyobelirteç olarak irisin ve oksinatomodulin'in (oxm) PKOS'ta önemli bir rol oynadığını ve obezite ile metabolik sendromdan kaynaklanan hiperlipidemi ve hipergliseminin tedavisinde önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder affecting 10–15 % of women in reproductive age. The objective was to evaluate the effect of irisin and Oxyntomodulin (OXM) in the patient with PCOS with focusing on etiology of obese and age category. This study involved, forty eight females with polycystic ovary syndrome(PCOS) characterized by ultrasound imaging with polycystic ovarian morphology and each one with ovulatory dysfunction and hyperandrogenism with different age groups were matched with forty healthy females (as a Controls group), The following main parameters were measured: Fasting serum levels ,total Cholesterol, , triglyceride, high density lipoprotein), glycatedhaemoglobin (HbA1c%), Irisin, Oxyntomodulin (OXM). The median serum Irisin were significantly higher among PCOS the 95% CI = (55.64, 65.45, P=0.001) ng/ml compared to healthy controls 95% CI (18.47, 26.86 P=0.001) ng/m. The median serum Oxynatomodulin (Oxm) in PCOS were significantly lower 95% CI = (2.233, 3.692, P=0.001) ng/ml when compared to the controls 95% CI = (10.958, 12.642, P=0.001) ng/ml. Fasting serum levels, total Cholesterol, , triglyceride, high density lipoprotein), glycated haemoglobin (HbA1c%) were being higher when compared to controls groups. Data of the present study showed that serum Irisin was significantly higher among PCOS. Irisin enhances glucose absorption in skeletal muscles, enhances hepatic glucose and lipid metabolism, and exerts a beneficial impact on hyperlipidemia and hyperglycemia resulting from obesity and metabolic syndrome. serum Oxynatomodulin (Oxm) in PCOS were significantly lower in PCOS because OXM has been demonstrated to decrease food consumption and decrease body weight, also raising core temperature in comparison to a group that was fed the same amount of food, indicating that OXM enhances energy expenditure. These findings suggest important role of irisin and oxynatomodulin (oxm) in PCOS as a biomarker for PCOS and important for treatment hyperlipidemia and hyperglycemia resulting from obesity and metabolic syndrome.