Obez Olan ve Olmayan Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Betatrofin Düzeylerinin Karşılaştırılması
Betatrophin levels in lean and obese polycystic ovary syndrome patients
- Tez No: 952261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BAŞTU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS), oligo-ovulasyon veya anovulasyon, androjen fazlalığı bulguları ve çok sayıda küçük overyan kistlerle karakterize üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Bireyler arasında oldukça farklı belirti ve bulgularla seyredebilir. PKOS'un altta yatan nedeni bilinmemektedir. Tanısı sıklıkla diğer tanılar dışlanarak konulur. PKOS'un her bir semptomu için tedavi seçeneği, kadının isteğine ve endokrin disfonksiyonunun şiddetine bağlıdır. Çalışmamızda polikistik over sendromu olan kadın hastaların ve polikistik over sendromu olmayan kadın hastaların kanlarında betatrofin düzeylerinin değerlendirilmesi hedeflendi. Ayrıca bu belirtecin kandaki androjen seviyeleri ile olan ilişkisini de incelemeyi amaçladık. TD26/RIFL/lipasin/ANGPTL8/C19orf80 olarak da bilinen betatrofin, insanda karaciğerde eksprese edilen yeni keşfedilmiş bir proteindir. Betatrofin ekspresyonu ile serum lipid profili arasında ilişkiye dair, özellikle de obez ve diyabet olan hastalarda, kanıtlar giderek artmaktadır. İnsülin, tiroid hormonu, irisin ve kalori alımı gibi betatrofin stimülatörleri sıklıkla enerji tüketimi ve termogenez ile ilişkilidir. Fare modellerinde betatrofin ile serum trigliserit düzeyleri ve pankratk hücre proliferasyonu güçlü bir şekilde indüklenmektedir. Bunun yanısıra betatrofinin karaciğer trigliserit düzeylerini suprese ettiğini bildiren çalışmalar, betatrofin fonksiyonunun kompleks regülatuar süreçlerce yürütüldüğünü düşündürtmektedir. Çalışmamıza Haziran 2015-Eylül 2015 ayları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İnfertilite Anabilim Dalına infertilite şikayeti ile başvurmuş hastalar arasından gönüllü olarak katılan 20-35 yaş arası 35 PKOS'lu kadın ( 18'i obez, 17'si normal kiloda) ve 20-40 yaş arası 34 sağlıklı kadın ( 17'si obez 17'si normal kiloda) dahil edildi. PKOSlu kadınlar , oligomenore/amenore, hiperandrojenizm saptanan ve bu tabloya yol açabilecek atipik konjenital adrenal hiperplazi, Cushing sendromu, hiperprolaktinemi ve tiroid hastalıkları dışlanmış kadınlar arasında seçildi. PKOSlu olarak çalışmaya dahil edilen tüm kadınların, yapılan ultrasonlarında overleri polikistik görünümde idi. Kontrol grubundaki hastalar ,düzenli adet dönemleri olan normal ovulatuar fonksiyona sahip, luteal faz progesteron düzeyleri 5 ng/ml'den büyük olan kadınlar arasından seçilmiştir. Kontrol grubuna ultrason ile yapılan muayenelerinde overleri normal gözüken ve androjen düzeyleri normal olan hastalar dahil edildi. Sonuç olarak betatrofin düzeyleri obez olan grupta zayıf olan gruba göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır. Hastanın PKOS olması betatrofin düzeyini anlamlı olarak etkilememektedir. Betatrofin için vücut kitle indeksinin fazla olması daha anlamlı bir değişkendir. Gruplar arasında diğer parametrelerde anlamlı fark saptanmamıştır. Patogenezi daha net olarak aydınlatılmamış olan PKOS'un tanı, tedavi ve yönteminin belirlenebilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is a heterogeneous disorder, where the main clinical features include menstrual irregularities, subfertility, hyperandrogenism, and hirsutism. The prevalence of PCOS depends on ethnicity, environmental and genetic factors, as well as the criteria used to define it. The diagnostic traits of polycytic ovary syndrome are hyperandrogenism, chronic anovulation and polycystic ovaries after exclusion of other conditions that cause same features. Therefore, polycystic ovary syndrome is a persisting challenge for clinical and basic research scientists who try to elucidate its origins and distinguish primary pathalogical changes from secondary environmental disruptions. We embarked on a study to determine the status of ciculating levels of betatrophin in women with PCOS. We also examined the relationship of betatrophin with circulating androgens. Betatrophin, also known as TD26/RIFL/lipasin/ANGPTL8/C19orf80, is a novel protein predominantly expressed in human liver. Increasing evidence has revealed an association between betatrophin expression and serum lipid profiles, particularly in patients with obesity or diabetes. Stimulators of betatrophin, such as insulin, thyroid hormone, irisin and caloric intake, are usually relevant to energy expenditure or thermogenesis. In murine models, serum triglyceride levels as well as pancreatic cell proliferation are potently enhanced by betatrophin. Intriguingly, conflicting phenomena have also been reported that betatrophin suppresses hepatic triglyceride levels, suggesting that betatrophin function is mediated by complex regulatory processes. However, its precise physiological role remains unclear at present. Thirty-five women with PCOS (subgroup : 17 lean and 18 obese) between 20-35 years of age and weight matched thirty-four control subjects (subgroup : 17 lean and 17 obese) between 20-40 years of age volunteered to participate in the study. Obesity was defined as a body mass index (BMI) between 30 and 40 kg/m2. Lean subjects had a BMI between 18 and 25 kg/m2. The women with PCOS were diagnosed on the basis of oligo-amenorrhea and hyperandrogenemia after excluding non-classic congenital adrenal hyperplasia, Cushing's Syndrome, hyperprolactinemia and thyroid disease. Polycystic ovaries were present on ultrasound in all subjects with PCOS. All control subjects were ovulatory as evidenced by regular menses and luteal phase serum progesterone leve greater than 5 ng/ml. All control subjects exhibited normal circulating androgen levels and the abscence of polycystic ovaries on ultrasound. Luteinising hormone (LH), testosterone, androstenodione, dehydroepiandrosterone (DHEA-S) levels and sex hormone binding globülin (SHBG) were measured via RIA. Samples were thawed and enzyme immunoassay kit (Eastbiopharm, Hangzou) was used for the quantitative measurement of Beta trophin in serum samples. Beta trophin was added to monoclonal antibody Enzyme well which is pre-coated with Anti-Human Beta trophin monoclonal antibody, incubation; then, Beta trophin antibodies labeled with biotin was added, and combined with Streptavidin-HRP to form immune complex; then carry out incubation and washing again to remove the uncombined enzyme. Then Chromogen Solution A, B were added for the color of the liquid changes into the blue. And at the effect of acid, the color finally becomes yellow. Optical density was read on a standard automated plate reader at 450 nm (Perkin Elmer, 1420 Victor 3). Betatrophyn levels were higher in obese women regardless with PCOS. There were no statistically signicant difference in other parameters.More studies are needed to clarify the pathogenesis of PCOS and to determine its diagnosis, treatment, and management methods.