Optimal inventory allocation and pricing policies under a two-tier customer market and random demand
İki katmanlı müşteri pazarı ve rastgele talep altında optimal envanter tahsisi ve fiyatlandırma politikaları
  1. Tez No: 664954
  2. Yazar: MEHMET TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ürün yaşam döngülerindeki kısalmalarla birlikte, müşteri pazarlarındaki segmentasyon daha belirgin hale gelmektedir. Segmentasyonlar karşısında firmalar, her bir müşteri pazarına hitap etmek için çeşitli fiyatlandırma politikaları belirlemektedir. Ayrıca, güçlü bir arz ve talep eşleştirme becerisiyle de firmalar karlarını artırılar. Dolayısıyla, firmalar açısından, fiyatlandırma ve envanter kararlarının birlikte ele alınması ön plana çıkmaktadır. Bu tezde, birbiriyle çakışmayan ardışık zaman aralıklarından oluşan iki katmanlı müşteri pazarı altında, teknoloji yoğun bir ürün için ulusal bir distribütörün ortak sipariş, fiyatlandırma ve stok tahsisi kararlarını dikkate alan bir modeli analiz ediyoruz. Rastgeleliğin toplamsal bir hata terimi tarafından sağlandığı durumlarda talep, fiyata bağlıdır ve rastgeledir. İkincil dönem için talep, birincil dönemin fiyatının referans fiyat olarak alındığı durumda, referans fiyata da bağlıdır. Birincil dönemin başında distribütör, fiyatlandırma ve sipariş miktarı kararını verir. Distribütör, ikincil dönemin başında, fiyatı ve sipariş edilecek ek kalemleri, ve perakendecilere kaç adet stok tahsis edeceğini belirler. Bu problem için iki aşamalı dinamik programlama algoritması kullandık ve temel-stok liste-fiyat politikasının, talep fonksiyonlarının ve dönüştürülmüş beklenen gelir fonksiyonlarının kendi değişkenlerinde içbükey olması koşuluyla optimal olduğu sonucuna vardık. En uygun kararlar için neredeyse açık ifadeler sunuldu. Sonrasında, çeşitli sistem parametrelerinin optimum kararlar üzerindeki etkisini incelemek için bir hesaplama çalışması yürüttük.
Özet (Çeviri)
Along with the shortening of product life cycles, the segmentation in customer markets become more distinct. In the face of segmentation, firms determine varied pricing policies to appeal to each customer markets. Also, with a strong matching ability of supply and demand, firms enhance their profits. Hence, from the point of firms, handling the decisions of pricing and inventory jointly gains prominence. In this thesis, we analyze a model that considers joint ordering, pricing, and inventory allocation decisions of a national distributor for a technology intensive product under two-tier customer market, which consisting of non-overlapping consecutive time intervals. The demand is price dependent and random where the randomness is provided by an additive error term. For the secondary period, the demand is also considered reference price dependent where the price of the primary period is taken as reference price. At the beginning of the primary period, the distributor makes the decision of pricing and order quantity. The distributor, at the beginning of the secondary period, determines the price and any additional items to order, and how many stocks to allocate to the retailers. We employ two-stage dynamic programming algorithm for the problem and conclude that a base-stock list-price policy is optimal providing that the demand functions and transformed expected revenue functions are concave in their variables. Near-explicit expressions are presented for the optimal decisions. We further conduct a computational study to examine the effect of the several system parameters on the optimal decisions.