Anason (pimpinella anisum l.) tohumunun uçucu yağı ve aroma bileşimi üzerine yörenin etkisi
The effect of cultivation location on essential oil and aroma composition of aniseeds (pimpinella anisum l.)
- Tez No: 664955
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 9 farklı yörede (Denizli/Çal, Denizli/Çameli, Burdur/Yeşilova, Burdur/Tefenni, Burdur/Çavdır, Burdur/Gölhisar, Konya/Yunak, Afyonkarahisar/Sandıklı ve Antalya/Elmalı) yetiştirilen anason (Pimpinella anisum L.) tohumlarının, uçucu yağ oranı ve aroma bileşimi farklılıkları toprak ve iklim özellikleri de göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. Anason tohumlarından uçucu yağ, su buharı distilasyonu tekniği ile elde edilmiştir. Anason uçucu yağındaki aroma maddeleri GC-MS ve GC-FID ile saptanmıştır. Farklı yörelerde yetiştirilen anason tohumlarının uçucu yağ oranları %1.6-3.7 arasında değişim göstermiştir. Farklı 9 yöreye ait anason tohumu uçucu yağında toplamda 85 farklı aroma bileşeni tanımlanmıştır. Sayısal olarak en fazla aroma bileşeni tespit edilen örnekte 65 farklı aroma bileşeni, sayısal olarak en az aroma bileşeni tespit edilen örnekte ise 55 farklı aroma bileşeni tanımlanmıştır. Aroma bileşenlerinin toplam miktarı Burdur/Gölhisar ve Denizli/Çal örneklerinde en yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Anason uçucu yağında miktar olarak en önemli bileşenler trans-anetol, estragol, ɣ-himakalen, p-anisaldehit ve zingiberen olmuştur. Uçucu yağ oranı ve aroma bileşenlerinin miktarları anason tohumlarının yetiştirildiği yörelere göre farklılık göstermiştir. Bu farklılıklar duyusal analizlerle de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oil content and aroma composition differences of aniseeds (Pimpinella anisum L.) grown in 9 different cultivation locations (Denizli/Çal, Denizli/Çameli, Burdur/Yeşilova, Burdur/Tefenni, Burdur/Çavdır, Burdur/Gölhisar, Konya/Yunak, Afyonkarahisar/Sandıklı and Antalya/Elmalı) in Turkey have been investigated. Hydro‐distillation was used to obtain essential oil from the aniseeds. GC-MS and GC-FID were used for identification and quantification of volatile compounds from essential oil, respectively. The essential oil content of aniseeds grown in different cultivation locations varied between 1.6-3.7%. A total of 85 different aroma components were identified in the essential oil of aniseed samples from 9 different cultivation locations. Between 55 and 65 different aroma components were detected per sample. The total amount of aroma components were determined at the highest level in Burdur/Gölhisar and Denizli/Çal samples. The most abundant compounds in aniseed essential oil were trans-anethole, estragole, ɣ-himachalene, p-anisaldehyde and zingiberene. Essential oil content and amount of aroma compounds differ according to the cultivation location. These differences have also been confirmed by sensory analysis.