Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması suçu (TCK m.133)
The crime of 'tapping and recording of conversations between the individuals' (Turkish Penal Code art.133)
- Tez No: 664969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Her düşünce beyanı, ses bakımından ise her zaman konuşmacının kişiliğini belli eder. Bu doğrultuda kişi, ağzından çıkan konuşmaların kim tarafından duyulmasını istediğini ve bunların başkalarınca kayıt altına alınıp alınmayacağına yalnızca kendisi belirleyebilir. Sözlerin veya sesin bir cihaza kaydedilip edilmeyeceğine kararını verme konuşan kişiye aittir. Zira bir cihaza kaydedilen ses konuşmayı gerçekleştirenden ayrılır, bağımsızlaşır ve insanın kişiliğinden bir bölüm, devri mümkün olan bir görünüşe sahip olur. Bir kişinin kişisel değerlerinde o kişinin rızası olmadan başka kişilerce tasarrufta bulunulması kişinin haysiyetinin yok sayılması anlamına gelmektedir. Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması suçu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ceza kanunumuza girmiştir. Günümüzün teknolojik imkanları ile kişiler arasındaki konuşmaların dinlenilmesi ve kayda alınması, ses kayıt özelliğine sahip başka bir nesnenin görüntüsü ile kamufle edilmiş bir kalem, saat, çiçek vb. birçok ses kayıt cihazı ile yapılabilmektedir. Hatta teknolojinin hızla ilerlemesi ile yukarıda sayılan başka nesnelerin görüntüsü ile kamufle edilmiş ses kayıt cihazlarına bile ihtiyaç kalmamıştır. Akıllı telefonlardaki uygulamalar ile kolaylıkla dinleme ve kaydetme yapılabilmektedir. Türk Ceza Kanunun 133. maddesindeki suç tipleri ile kişilerin rahatça, dinlenilme ve kaydedilme endişesinden uzak bir şekilde konuşmalar yapmalarını sağlamak ve netice olarak konuşmalara müdahalede bulunulmasının önüne geçilmek istenmektedir. Çalışmamıza konu olan başlık altındaki suç tipleriyle sözün mahremiyeti koruma altına alınmaktadır. Çalışmamıza konu olan suçun her fıkrasında ayrı suç tipi tanımlanmıştır. Birinci fıkrada kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları bir aletle dinleme veya ses alma cihazı ile kaydetme; ikinci fıkrada katıldığı aleni olmayan bir söyleşiyi ses alma cihazı ile kaydetme; üçüncü ve son fıkrada ise kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa etme suçlarının cezalandırılacağı belirtilmiş olup, bahse konu fıkralar bu çalışmada ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every statement of thought always expresses the speaker's personality in terms of sound. In this direction, the person can only determine by whom the speeches coming out of his mouth should be heard and whether they will be recorded by others. It is up to the speaker to decide whether the words or sound should be recorded on a device. Because the sound recorded on a device is separated from the speaker, becomes independent, and a part of the person's personality becomes a transferable appearance. Disposing of a person's personal values by other people without his / her consent means that the person's dignity is ignored. The crime of tapping and recording conversations between individuals has entered our criminal law with the development of technology. With today's technological facilities, tapping and recording of conversations between individuals can be done with a pen, clock, flower and many other sound recording devices camouflaged with the image of another object with sound recording feature. Even with the rapid advancement of technology, there is no need for voice recorders camouflaged with the images of other objects listed above. With applications on smart phones, tapping and recording can be done easily. With the types of crimes in article 133 of the Turkish Penal Code, it is aimed to ensure that people speak comfortably without worrying about being tapped and being recorded, and consequently, to prevent interference in conversations. The privacy of the word is protected with the crime types under the heading that is the subject of our study. A separate crime type is defined in each paragraph of the crime that is the subject of our study. In the first paragraph, tapping non-public conversations between people with a device or recording with a sound pickup device; In the second paragraph, recording a non-public conversation with a sound pickup device; In the third and last paragraphs, it is stated that the crimes of unlawfully disclosing the data obtained by recording non-public conversations between individuals will be punished, and these paragraphs have been examined in detail in the study.