Kelam'da nefs fenomenolojisi
Phenomenology of nafs in the literature of Kalam
- Tez No: 664968
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ALİ DÜZGÜN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 454
Özet
Bu çalışma, nefs teorisini; kozmolojik, ontolojik, epistemolojik ve ahlâkî çerçevede ele almakta; böylelikle nefs düşüncesine bütüncül bir bakış açısı sağlamayı amaçlamaktadır. Zira insan konusunu incelemek, onun; varlık içindeki yerini tespit etme bakımından kozmolojik; yapısal mahiyetini irdelemek açısından ontolojik; aklî süreçlerinin neliği ve nasıllığının ortaya çıkarılması noktasında epistemolojik ve davranışlarının kökeni, niteliği ve hedefi bakımından ahlâkî boyutların tümünün içerildiği bir çerçeve çizmeyi gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, nefs teorisi bağlamında; a)“neredeyim ve neyle ilişkiliyim”, b)“neyim”, c)“neyi, nasıl bilebilirim”ve d)“ne yapmalıyım”sorularına cevap aramakta; bir başka ifadeyle, insan varlığı çözümlemesi hedefi taşımaktadır. İslam düşünce tarihinde, nefs düşüncesinin, sistemli bir şekilde İslam filozofları tarafından sunulması; teorinin mahiyetini ve kökenlerini tespit etmek amacıyla öncelikle bu alanda araştırma yapmayı gerekli kılmıştır. Bu sebeple, çalışmamız, İslam felsefesinde ortaya koyulan nefs düşüncesinin, Kelamî düşünce açısından değerlendirilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the theory of the nafs in a cosmological, ontological, epistemological and moral framework; Thus, it aims to provide a holistic perspective to the idea of the nafs. Because, to examine the human subject is: cosmological in terms of determining its place in existence; ontological in terms of examining the structural nature; epistemological in revealing what mental processes are and how they arise; and moral in terms of the origin, nature and goal of their behavior and this makes it necessary to draw a framework in which all dimensions are included. This study seeks answers to the following questions in the context of nafs theory: a)“Where am I and what am I related to?”, b)“What am I?”, c)“What can I know and how?”and d)“What should I do?”. In other words, it aims to analyze the human existence. In the history of Islamic thought, the presentation of the idea of the nafs by Islamic philosophers systematically made it necessary to focus heavily on this area in order to determine the nature and origins of the theory. For this reason, our study includes the evaluation of the idea of nafs, which is put forward in Islamic philosophy, in terms of Kalamic thought.