2006-2020 ortaöğretim tarih ders kitaplarının Anadolu Beylikler Dönemi açısından değerlendirilmesi
Analysis of 2006-2020 secondary education history textbooks in terms of Anatolian Principalities Period
  1. Tez No: 664972
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öğrencilerin tarih dersi için başvurdukları ilk kaynak ders kitaplarıdır. Tarih ders kitaplarının en büyük görevi ortaöğretim öğrencilerinin tarihi öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Ancak ortaöğretim tarih ders kitapları tek konu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu konuda Osmanlı tarihi ve kültürü ile ilgilidir. Bu sebepten dolayı da öğrencilerin Anadolu Beylikleri ile ilgili bilgileri de sadece Osmanlılarla olan ilişkileri ya da mücadelelerinden ibarettir. Değişen ortaöğretim programları da bu soruna çare olmamaktadır. Nitekim 2006 yılı öncesinin tarih ders kitaplarında kısa da olsa ayrı başlıklar altında Anadolu Beylikleri tanıtılırken; artık hiçbir beylik tanıtılmamaktadır. Bu ders kitaplarında Osmanlılarla olan ilişkilerinden bilinen Anadolu Beylikleri ile ilgili verilen bilgiler de oldukça sığdır. Bu çalışmamızda da 2006-2020 yılları arasındaki ortaöğretim ders kitaplarının Anadolu Beylikleri açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Bu kapsamda Anadolu Beylikleri ile ilgili genel siyasi bilgiler verilecek, bu bilgiler ışığında ders kitaplarında bulunan bilgiler değerlendirilecek; ayrıca ortaöğretim programlarının değişimine bağlı olarak farklı tarihli ders kitaplarında bulunan bilgiler karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Textbooks are the first source that students apply for the history course. The biggest task of history textbooks is to help secondary school students learn about history. However, secondary education history textbooks concentrate on one subject. This subject is about Ottoman history and culture. For this reason, the students' knowledge of Anatolian Principalities consists only of their relations or struggles with the Ottomans. Changing secondary education programs do not solve this problem. As a matter of fact, while the Anatolian Principalities were introduced under separate headings in the history textbooks of pre-2006, no principalities is introduced anymore. The information given in these textbooks about the Anatolian Principalities, known from their relations with the Ottomans, is also quite shallow. In this study, the secondary education textbooks between the years 2006-2020 will be evaluated in terms of Anatolian Principalities. In this context, general political information about the Anatolian Principalities will be given, in the light of this information, the information in the textbooks will be evaluated; in addition, depending on the changes in secondary education programs, the information in the textbooks with different dates will be compared.