Kalecik (Ankara) ve Söke (Aydın) ilçelerinde karşılaştırmalı arazi kullanımı ve planlama önerileri
Comparative land use and planning recommendations in Kalecik (Ankara) and Söke (Aydın) districts
- Tez No: 664996
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜMÜŞÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada“Kalecik (Ankara) ve Söke (Aydın) İlçelerinde Karşılaştırmalı Arazi Kullanımı ve Planlama Önerileri”adlı araştırma ele alınmıştır. Coğrafi konumları farklı, birbirine uzak mesafede bulunan, yer şekilleri, iklim, nüfus ve yerleşme özellikleri bakımından farklı olan Kalecik ve Söke ilçeleri“arazi kullanımı açısından farklılıklar ve benzerlik göstermekte midir?”sorusu bu tez çalışmasının temel araştırma sorusunu oluşturmaktadır. Bu noktadan hareketle yürütülen araştırmada; öncelikle Kalecik ve Söke ilçelerinin doğal ve beşeri özellikleri başlığı altında arazi varlığı, tarım, yerleşim, mera, hayvancılık, orman, sanayi, ulaşım, turizm kullanım alanları coğrafi araştırmalarının temel ilke ve prensiplerine bağlı kalınarak incelenmiştir. Arkasından, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamında arazi ile ilgili problemler ve bunların çözüm önerileri kapsamında bazı bilgiler açıklanmış, arazi kullanımları bakımından karşılaşılan benzerlik ve farklılıklar irdelenmiş, doğal ve beşeri çevre şartlarının Kalecik ve Söke ilçelerinin gelişimi üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Kalecik ve Söke ilçelerinde temel araştırma sorusunun ve bu soruya bağlı olarak oluşturulan cevaplandırılma sürecinde elde edilen bulgular neticesinde, ana hatlarıyla pek çok farklılığın olduğu tespit edilmiş; coğrafi özellikleri birbirine benzememesine rağmen bazı benzerliklerin de olduğu gözlenmiştir. Günümüzde Türkiye'nin hemen her bölgesi yanlış arazi kullanım problemi ile karşı karşıyadır. Bu çalışma ile arazi kullanımının mevcut durumu ortaya konularak iki ilçenin karşılaştırmalı arazileri incelenerek, nasıl bir kullanım planlamasına sahip olması gerektiği açıklanıp öneriler dile getirilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, girişte tezin genel özelliklerine, araştırma alanlarının konumları ve başlıca özellikleri, araştırmanın amacı ve kapsamı, yöntem ve materyal, kuramsal ve kavramsal çerçeve, önceki çalışmalar, araştırma alanlarının kuruluş ve gelişimleri konularına değinilmiştir. İkinci bölümde Kalecik ve Söke'nin doğal unsurlarını ele alınmıştır. Üçüncü bölümde beşeri unsurlara Türkiye İstatistik Kurumu'ndan temin edilen nüfus verileri kullanılarak, her iki ilçenin nüfus dağılışı, grafikler ve tablolar hazırlanmış, ekonomik, sanayi, ulaşım, turizm faaliyetleri ele alınmıştır. Dördüncü bölümde araştırmanın bulgularına dayanmaktadır. Her iki ilçeye yönelik elde edilen arazi kulanım verileri karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve başlıklar altında irdelenmiş, planlanma önerilerinde bulunulmuştur. Son bölüm olan sonuç bölümünde ise çalışmanın genel değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the thesis named comparative land use and planning proposals in Kalecik (Ankara) and Söke (Aydın) districts was discussed. Kalecik and Soke districts, whose geographical locations are different, located at a distance from each other, are different in terms of landforms, climate, population and settlement characteristics,“do they show differences and similarities in terms of land use?”the question constitutes the main research question of this thesis study. Based on this point, the research carried out; land existence, agriculture, settlement, Mer, animal husbandry, forest, industry, transportation, tourism usage areas under the heading of natural and human characteristics of Kalecik and Söke districts were examined by adhering to the basic principles and principles of geographical research. From behind, the Geographic Information System (GIS) Environment, Land-related information within the scope of some problems and their solution, explained, reviewed the similarities and differences encountered in terms of land use, and natural and human effects on the environment and the development of the Söke District of Kalecik, it is demonstrated in comparison. In Kalecik and Söke districts, as a resuıt of the findings obdained during the basic Research question and the answering process based on this question and the answering process based on this question, it has been determined that there are many differencesin general; Althoungh its geographical features are not similar to each other, some similaritie have been observed. Currently, almost every region of Turkey faces the wrong land use problem. In this study, the current state of land use was revealed and the comparative lands of the two districts were examined, explaining how they should have a use plan and expressing suggestions. The thesis consists of five parts. In the first chapter, in the introduction, the general characteristics of the thesis, the positions and main characteristics of the research areas, the purpose and scope of the research, methods and materials, theoretical and conceptual framework, previous studies, the establishment and development of the research areas are discussed. In the second part, natural elements of Kalecik and Söke are discussed. Using population data obtained from the Turkish Statistical Institute human factors the third section each county's population distribution, tables and graphs prepared economic, industry, transportation, tourism activities were discussed. Chapter Four is based on the findings of the research. Overall evaluation of the study was made as a result of the final chapter.