Ankara-Kalecik eski kent dokusunun incelenmesi ve bu dokunun korunmasına yönelik öneriler
  1. Tez No: 55146
  2. Yazar: DİLEK KIVANÇLI TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÇETİNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Anadolu'da ürettiğimiz sivil mimari eserlerimiz içinde en önemlilerinden biri de evlerimizdir. Son zamanlarda korumaya yönelik çalışmaların artması ve konunun gündeme gelmesi sonucu geleneksel evlerimiz konulu araştırmalarda bir artış görülmüştür. Bu tezin amacı; bir araştırma yapılmamış olan, eski Kalecik evlerinin incelenmesi ve eski kent dokusunun korunmasına yönelik önerilerin getirilmesidir. Çalışmamızda Kalecik'in topografya ve iklim gibi doğal şartları, tarihi, geçmişi ve eski kent dokusu hakkında bilgilere yer verilmiş, bu doku içinde yer alan evlerin mimari özellikleri incelenmiş ve içlerinden yedi ev diğer evlere göre daha özellikli olan yedi ev kataloga alınmıştır. Kalecik evlerinin geleneksel Türk evleri içindeki benzer özelliklere sahip örneklerle olan ilişkisi incelenmiş ve bir sonuca varılmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 6010102 Geleneksel Türkevleri, Kalecik, Ankara 119 Yrd.Doç. Dr. Nihal Çetintürk
Özet (Çeviri)
Housing is one of most important part of our civil architectural outputs in Anatolia. An increase is seen in surveys of traditional houses in recent years as a result of the increase in the practice protection. The aim of the this thesis is; examining the old Kalecik houses that were not examined yet and bringing proposals for the protection of the old urban pattern. In our study the information about the natural conditions like topography and climate, the historical background and the old town texture are included. The architectural characteristic of the houses that lake in this texture is examined and seven the most characteristics of them are included in this catalog. The relation of the Kalecik houses with the similiar ones is compared and a conclusion has been reached. Science Code Keywords Page Number Adviser 6010102 Traditional Turkish Houses, Kalecik, Ankara 119 Assoc. Prof. Dr. Nihal Çetintürk