Üniversite öğrencilerinde benliğin farklılaşması
Differentiation of self in university students
  1. Tez No: 665005
  2. Yazar: FATMA ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde benliğin farklılaşması düzeylerini inceleyen betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyo-demografik özelliklerine ve algıladıkları anne-baba tutumlarına göre benliğin farklılaşması puan ortalamalarında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Öğrencilerin benliğin farklılaşması düzeylerini ölçmek için“Benliğin Farklılaşması Envanteri Kısa Formu (BFE-KF)”, öğrencilerin sosyo-demografik niteliklerine ilişkin veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, algılanan anne baba tutumlarını ölçmek için“Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ÇYTÖ)”kullanılmıştır. Veriler Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) ile analiz edilmiş, gruplara ilişkin gözlenen ortalamalar arasındaki farklar Tukey testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmanın sonucunda incelenen değişkenlerden; cinsiyet, anne öğrenim ve baba öğrenim durumu, yerleşim birimi, aile içi sert tartışmaların sıklığı, aile içinde algılanan özgürlük/özerklik düzeyi, romantik ilişkiye sahip olup olmama, yeterli ve nitelikli arkadaşa sahip olup olmama, üniversite faaliyetlerine katılım sıklığı, anneden algılanan kabul/ilgi düzeyi ve denetim/kontrol düzeyi, babadan algılanan kabul/ilgi ve kontrol/denetim düzeyi değişkenlerinin benliğin farklılaşmasının farklı boyutlarında istatiksel açıdan anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Ailenin algılanan ekonomik durumu değişkeni ise benlik farklılaşmasının hiçbir boyutunda istatiksel açıdan anlamlı bir fark göstermediği saptanmıştır. Elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study examining the differentiation levels of self in university students. The aim of the study was to investigate whether there is a significant difference in the mean scores of the differentiation of self-according to the socio-demographic characteristics and perceived parental attitudes of university students. The“Self-Differentiation Inventory Short Form (DSI-SF)”was used to measure the differentiation levels of the students, the“Personal Information Form”prepared by the researcher to collect data on the socio-demographic characteristics of the students, and the“Child Rearing Attitudes Scale”was used to measure perceived parental attitudes. The data were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), and the differences between the averages of the groups were checked with the Tukey test. Data analysis showed that significant relationships between dimensions of differentiation of self and the following variables: gender, mother's education and father's education, settlement unit, the frequency of harsh discussions within the family, perceived level of freedom / autonomy within the family, relational status, presence of quality friendships, the frequency of participation in university activities, perceived acceptance and control from the mother and perceived acceptance and control from the father. On the other hand, perceived economic status of the family did not significantly affect any dimension of self-differentiation. The findings were discussed in the light of the literature, and recommendations were made.