Üniversite öğrencilerinde aile fonksiyonları, benliğin ayrımlaşması, algılanan stres, kaygı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between family functioning, differentiation of self, perceived stress, anxiety and depression of college students
- Tez No: 456018
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde, benliğin ayrımlaşma düzeyi ile aile fonksiyonlarının algılanan stres, kaygı ve depresyon düzeyini yordayıp yordamadığı belirlemek amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra araştırmada üniversite öğrencilerinde benliğin ayrımlaşma düzeyinin, cinsiyete ve öğrenim gördükleri fakültelere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma üniversitede lisans eğitimine devam eden 515 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Benliğin Ayrımlaşması Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada benliğin ayrımlaşma düzeyi ile aile fonksiyonlarının algılanan stres, kaygı ve depresyon düzeyini yordayıp yordamadığı çoklu doğrusal regresyon analizi tekniği ile belirlenmiştir. Bunun yanı sıra bu araştırmada öğrencilerin benliğin ayrımlaşma düzeyinin cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığına bağımsız gruplar T testi ile, öğrencilerin benliğin ayrımlaşma düzeyinin fakültelere göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığına tek yönlü varyans analizi yöntemi ile bakılmıştır. Öğrencilerinin benliğin ayrımlaşması ölçeğinden ve aile değerlendirme ölçeğinin genel fonksiyonlar alt boyutundan aldıkları puanların birlikte algılanan stres puanlarını yordama düzeyleri test edildiğinde duygusal tepkisellik, duygusal kesinti, ben pozisyonu alt boyutundan alınan puanların, algılanan stres düzeyinin anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Benzer şekilde duygusal tepkisellik, duygusal kesinti, ben pozisyonu alt boyutlarından alınan puanların depresyon düzeyinin anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Ayrıca duygusal tepkisellik, duygusal kesinti, ben pozisyonu alt boyutlarından alınan puanların sürekli kaygı düzeyinin anlamlı yordayıcıları olduğu bulunmuştur. Bunların dışında kız öğrencilerin duygusal tepkisellik, duygusal kesinti ve iç içe geçme alt boyutlarından aldıkları puanlar erkeklerinkinden anlamlı derecede daha yüksekken, erkek öğrencilerin ben pozisyonu ve benliğin ayrımlaşması envanterinden aldıkları toplam puanlar anlamlı derecede kızlarınkinden daha yüksektir. Ayrıca öğrenciler öğrenim gördükleri fakültelere göre benliğin ayrımlaşma düzeyi bakımından anlamlı derecede farklılık göstermemektedirler.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether the differentiation of self and the family functioning of college students predict their perceived stress, anxiety and depression. Additionally, other purposes of the study is to examine the differentiation of self of college students in terms of various types of faculty and gender differences. Family Evaluating Scale, Differentiation of Self Inventory, Perceived Stress Scale, Trait Anxiety Inventory and Beck Depression Inventory were administered to 515 college students. In the study, whether the differentiation of self and the family functioning (those were independent variables) predicted the perceived stress, anxiety and depression of the students (that was the dependent variable) was determined by the use of multiple linear regression analysis. Besides, in the study T-test was used to see whether the differentiation of self levels of the students changed in different gender; and also to see whether there was a meaningful difference between the differentiation of self levels of the students and various types of faculty, one-way ANOVA was used. Results suggested that emotional reactivity, emotional cutoff and I position were meaningful predictors of scores obtained from the Perceived Stress Scale. Similarly emotional reactivity, emotional cutoff and I position were found to be meaningful predictors of score obtained from Beck Depression Inventory. However, in the study emotional reactivity, emotional cutoff and I position was seen to be a meaningful predictor of the scores which were obtained from Trait Anxiety Scale. The results suggested that the Differentiation of Self Inventory scores did not change significantly in term of the faculty types of the students. The findings showed that the girls' emotional reactivity, emotional cutoff and fusion with others scores were significantly higher than the boys'. But I position scores were found to be quite high on behalf of the boys.