Üniversite öğrencilerinin kariyer kararsızlıklarının belirsizliğe tahammülsüzlük, benlik farklılaşması ve kariyer kararı verme öz yeterliğine göre incelenmesi
The study of career indecision according to intolerance of uncertainty, self differentiation and career decision making self-efficacy in university students
  1. Tez No: 790384
  2. Yazar: BAHAR BİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin belirsizliğe tahammülsüzlük, benlik farklılaşması ve kariyer kararı verme öz yeterliklerinin kariyer kararsızlıklarını ne derece yordadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni kariyer kararsızlığı; bağımsız değişkenleri ise belirsizliğe tahammülsüzlük, benlik farklılaşması ve kariyer kararı verme öz yeterliğidir. Araştırmanın katılımcı grubunu Türkiye'de lisans eğitimine devam eden, 18-29 yaş aralığındaki araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya, 512 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 386'sı kadın (%75.4) ve 126'sı (%24.6) erkektir. Araştırma genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada gerekli verileri elde etmek için ''Kariyer Kararı Ölçeği'',“Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği”,“Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği”ve“Kariyer Kararı Verme Öz-yeterlik Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Belirsizliğe tahammülsüzlük, benlik farklılaşması ve kariyer kararı verme öz yeterliğinin kariyer kararsızlığını ne derece yordadığını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether university students' intolerance to uncertainty, self-differentiation and career decision making self-efficacy levels predict career indecision. The dependent variable of the research is career indecision, and the independent variables are intolerance to uncertainty, self-differentiation and career decision making self-efficacy. The participant group of the research consists of university students between the ages of 18-29 who continue their undergraduate education in Turkey and agreed to participate voluntarily in the research. 512 university students participated in the research. Of the participants, 386 (75.4%) were female and 126 (24.6%) were male. The research has been carried out by the relational survey model, which is one of the general survey models. In order to collect the necessary data,“Career Decision Scale”“Intolerance of Uncertainty Scale”“Differentiation of Self Inventory”and“Career Decision Making SelfEfficacy Scale Short Form”was used. In addition, the“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to reach the demographic information of the participants. Multiple regression analysis was conducted to determine to what extent intolerance to uncertainty, self-differentiation and career decision-making selfefficacy predict career indecision.