Geleneksel sanatlarda kullanılan stilize çiçek motiflerinin tarihçesi
History of stylized floral motifs used in traditional arts
  1. Tez No: 665017
  2. Yazar: HAMİDE NUR ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA N. ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Geleneksel sanatlarda kullanılan stilize çiçek motiflerinin tarihçesi, insanlığın yeryüzündeki varlığıyla başlamıştır. Yaşantımızın her alanında yer alan ve büyük öneme sahip bitkiler, sanatımızın da bütün dallarında kullanılmışlardır. Geleneksel sanatlar, kendine özgü değerlerini asırlar boyunca koruyarak ilerlemesinin yanında yüzyıllar boyunca birçok medeniyeti etkileyerek ve onlardan da etkilenerek gelişmiştir. Orta Asya başta olmak üzere, Anadolu, Çin, İran, Mezopotamya, Mısır, Yunan, Roma, Bizans medeniyetleri geleneksel sanatlarımızın şekillenmesinde etkili olmuşlardır. Zengin kültürel ve sanatsal yapıya sahip olmamız bu birikimin sonucudur. Araştırmamızda, geleneksel sanatlarda kullanılan stilize çiçek motiflerinin farklı medeniyetlerde kullanılmış en eski örnekleri bulunarak yapıldığı yüzyıl ve motif şekline göre sınıflandırmalar yapılmıştır. Tarih boyunca irtibatta olduğumuz kültürlerdeki ortak motifler tespit edilmeye çalışılmış ve 16. yüzyıl geleneksel sanatlarımızın farklı dallarındaki benzerleriyle karşılaştırmalar yapılmıştır. Böylece geleneksel sanatlarda kullanılan stilize çiçek motiflerinin geçirdikleri aşamalarla birlikte tarihçeleri aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of stylized floral motifs used in traditional arts started with the existence of humans on earth. Plants which have great importance in all areas of our lives, have also guided our art and have been used in every branch in our arts. Traditional arts have progressed by preserving their unique values for centuries while affecting many civilizations and influenced by them over the centuries. The civilizations of Anatolia, China, Iran, Mesopotamia, Egypt, Greek, Roman and Byzantine, especially Central Asia, have been effective in shaping our traditional arts. Our rich cultural and artistic structure is the result of this accumulation. In our research, the oldest examples of stylized floral motifs that are used in our traditional arts which are used in different civilizations were found and classified by centuries which belongs and the motif shape. The common floral motifs in the cultures that we have interacted with throughout history have been tried to be determined and the opportunity to compare them with their counterparts in different branches of our 16th century traditional arts has been found. Thus, the history of the stylized floral motifs used in our traditional arts, along with the stages they have passed throughout history, has been tried to be illuminated.