Ebeveynlerin cinsiyete dayalı duygusal inançları ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish adaptation of parents' gendered emotion beliefs scale: Validity and reliability study for Turkish parents
- Tez No: 665018
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı Thomassin vd. (2019) tarafından geliştirilmiş olan Ebeveynlerin Cinsiyete Dayalı Duygusal İnançları Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve Türk ebeveynler için geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmasıdır. Çalışma, İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde yaşayan 36-72 aylık okul öncesi dönemde çocukları olan 69 anne ve 67 baba olmak üzere toplam 136 ebeveyn üzerinde yürütülmüştür. Toplanan veriler betimleyici analizler kullanılarak çözümlenmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini incelemek için Kaiser-Meyer-Olkin (KMO), Bartlett testi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, Açımlayıcı Faktör Analizi Yöntemleri, Karşılaştırmalı Uyum İndeksi (Comperative Fit Index), Tucker-Lewis Endeksi, Cronbach's Alpha iç tutarlık katsayısı ve Bağımsız Örneklemler T-testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Türkçe'ye uyarlanmış olan Ebeveynlerin Cinsiyete Dayalı Duygusal İnançları ölçeğinin yeterli düzeyde geçerli ve güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the validity and reliability of the Parents' Gendered Emotion Beliefs Scale developed by Thomassin et.al. (2019) for the adaptation of the Turkish version and Turkish Parents. The study was conducted on a total of 136 parents, including 69 mothers and 67 fathers who have 36-72 month-old-children in Istanbul province, Bahçelievler district. The obtained data were analyzed as a result of descriptive analysis. In order to examine the validity and reliability of the scale, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO), Bartlett Test, Confirmatory Factor Analysis, Exploratory Factor Analysis methods, Comperative Fit Index (CFI), Tucker Lewis Index (TLI), Cronbach's Alpha internal consistency coefficient and independent samples T-test were used. As a result of the study, it was found that the Parents' Gendered Emotion Beliefs Scale adapted to Turkish was sufficiently valid and reliable.