Bir rol çalışma yöntemi olarak Uta Hagen
Uta Hagen: An acting method
  1. Tez No: 665023
  2. Yazar: GÜLŞAH KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SEVİM SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Geçmişten günümüze oyuncunun rol çalışması için birçok yöntem geliştirilmiştir. İlk sistemli tekniğin geliştiricisi olan Stanislavski, kendinden sonra gelen yöntem uygulayıcılara ilham kaynağı olmuştur. Bu yöntem uygulayıcılardan biri de Uta Hagen'dir. Bu çalışmada Uta Hagen'in yaşamı, Uta Hagen Acting Class video seti ve Uta Hagen'in A Challenge For The Actor kitabında yer alan tekniğin egzersizleri incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde Uta Hagen'in yaşamına, yöntemin oluşum, gelişim düşüncelerine ve egzersizlerine detaylı olarak yer verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Uta Hagen tekniği, Stanislavski, Lee Strasberg, Stella Adler ve Sanford Meisner'in rol çalışma yaklaşımı ile karşılaştırılmıştır. Sonuç kısmında, Uta Hagen tekniğinin oyuncuya sahne çalışmasına ve oyun metnine yönelik nasıl bir katkı sunduğu değerlendirilmiştir. Aynı zamanda oyunculuk eğitiminde Uta Hagen tekniğinden nasıl faydalanabileceği tartışmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many methods have been developed for the work of actors from past to present. Stanislavski, the developer of the first systematic technique, inspired the method practitioners that emerged after him. One of the practitioners of this method is Uta Hagen. In this study, the life of Uta Hagen, the video set of Uta Hagen Acting Class and the exercises of the technique in Uta Hagen's book A Challenge For The Actor were examined. In the first part of the study, the life of Uta Hagen, formation, development thoughts and exercises of the method are included in detail. In the second part, the Uta Hagen technique was compared with the role study approach of Stanislavski, Lee Strasberg, Stella Adler and Sanford Meisner. In the conclusion part, how the Uta Hagen technique contributed to the actor's stage work and play text was evaluated. At the same time, it was tried to discuss how to benefit from the Uta Hagen technique in acting education.