Türkiye'de ücretliler üzerindeki vergi yükünün incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of the tax burden on wage earners in Turkey
- Tez No: 665022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR LÜTFÜ EJDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Vergi yükü, toplam vergi gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de ücretliler üzerindeki hesaplanabilir vergi yükünü incelemektir. Çalışmada, ücretin oluşumu ve ücretliler üzerindeki vergi yükünü oluşturan faktörler detaylı olarak incelemektedir. Türkiye'de vergi muafiyetleri ve indirimler, özel sektör ve kamu sektörü çalışanları arasındaki ücret üzerindeki vergi yükünün farklılaşmasında etkilidir. İlgili farklılığın“anayasal vergileme ilkeleri ile uyumlu olduğunu söylemek zor olmaktadır. Dolayısıyla, vergi yükü dağılımında vergi adaleti açısından olumsuz”bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Ücretliler üzerindeki vergi yükü açısından Türkiye, OECD ülkelerine kıyasla daha düşük vergi yüküne sahiptir. Ancak, Türkiye'de ücret kazançları üzerinde hissedilen yüksek vergi yükü dikkat çekici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax burden is defined as the share of total tax revenue in total income. The purpose of this study is to examine the calculable tax burden on wage earners in Turkey. In the study, the factors that form the wage formation and the tax burden on the wage earners are examined in detail. Tax exemptions and discounts are effective in differentiating the tax burden on wages between private and public sector employees in Turkey.It is hard to say“that this differentiation is consistent with the constitutional principles of taxation. Therefore, an adverse outlook also has appeared in terms of justice of taxation”regarding tax burden distribution. In terms of tax burden on wage earners Turkey has a lower tax burden compared to OECD countries. However, the high tax burden on the wage earnings feel is noteworthy in Turkey.