Kavramsal sanatta fotoğraf ve küratörlük stratejileri (Bir sergi projesi)
Photography and curatorial strategies in conceptual art (An exhibition project)
- Tez No: 665033
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez ''Kavramsal Sanatta Fotoğraf ve Küratörlük Stratejileri (Bir Sergi Projesi)'' başlığı altında fotoğraf alanının ifade biçimleri olarak kullanılmasını, aynı zamanda sergileme biçimlerinin çeşitliliğini ele almaktadır. Farklı disiplinlerde üreten sanatçıların yapıtlarında fotoğrafın olanaklarından yararlanmaları örneklendirilerek ele alınmıştır. Fotoğraf alanının yapıtlarda ifade biçimi olarak kullanılması, alan olarak fotoğrafın var olması ve sergileme biçimi açısından Müze, Galeri ve Kamusal Alanlar da olduğu konumun çeşitliliği incelenmektedir. Sergi mekanlarında bağlı veya bağımsız olarak yer alan küratörlerin kişisel veya koleksiyon sergi örneklerine yer verilmektedir. Bu tezin kapsamında gerçekleştirilen Yasak Bölge projesi ve deneyimlenen Lens19 sergisi teknik, sergileme, küratör ve mekân ilişkisi bağlamındaki aşamalarından bahsedilerek, küratör ile yapılan röportajdan alıntılara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the use of photography as a form of expression under the title of ''Photography and Curating Strategies in Conceptual Art (An Exhibition Project)'', as well as the diversity of exhibition forms. The use of the possibilities of photography in the works of artists who produce in different disciplines has been discussed with examples. The diversity of the location including the Museum, Gallery and Public Spaces is examined in terms of the use of the photography field as a form of expression in the works, the existence of photography as a field and the way it is displayed. Personal or collection exhibition samples of the curators who participate in the exhibition spaces either attached or independently are included. The Yasak Bölge/Forbidden Zone Project realized and together The Lens19 exhibition experienced within the scope of this thesis includes quotations from the interview with the curator by mentioning its stages in terms of technique, exhibition, curator and space.