İlköğretim çağındaki çocuklarda plastik maruziyetinin değerlendirilmesi: Meram ilçesi örneği
Evaluation of plastic exposure in primary school children: Sample of Meram district
  1. Tez No: 665083
  2. Yazar: REYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bisfenol A'nın dünya genellinde birçok ülkede kullanımının yasaklanması ile BPA'ya alternatif olarak plastik ürünlere Bisfenol S ve Bisfenol F eklenmeye başlanmıştır. BPS ve BPF'nin kullanımının artması ile toksik etkileri de araştırılmaya başlamıştır. Biz de bu çalışmayla Meram ilçesinde çocukluk yaş grubunda bisfenol analoglarına maruziyetin sıklığını saptamayı ve saptanan bu maruziyetin katılımcıların sosyo-demografik özellikleri ve plastik ürün kullanım durumlarıyla ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırmanın verileri 15 Haziran - 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında Meram ilçesinde oturan sağlıklı çocuklar ve ebeveynleri ile görüşülerek toplandı. Örneklem büyüklüğü OpenEpi programıyla 70 olarak hesaplandı ve örneklem basit rastgele yöntemle seçildi. Araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan sosyo-demografik özelliklerin ve plastik ürün kullanım özelliklerinin sorgulandığı veri toplama formu ebeveynlerin yazılı ve sözlü onamı alındıktan sonra uygulandı. Ardından çocuklardan alınan 10 cc spot idrar örneği borosilikat cam tüplerde muhafaza edildikten sonra laboratuvar analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bisphenol S and Bisphenol F have been added to plastic products as an alternative to BPA, with the ban on the use of Bisphenol A in many countries around the world. With the increasing use of BPS and BPF, its toxic effects have begun to be investigated. With this study, we aimed to determine the frequency of exposure to bisphenol analogues in the childhood age group in the district of Meram and to evaluate the relationship between this exposure and the socio-demographic characteristics and plastic product usage characteristics of the participants. Method: The data of this cross-sectional study were collected by interviewing with healthy children and their parents living in the district of Meram between 15 June - 31 August 2020. The sample size was calculated as 70 with the OpenEpi program and the sample was chosen by simple random method. The data collection form, which was prepared by the researcher by scanning the literature, in which sociodemographic characteristics and plastic product usage characteristics were questioned, was applied after the written and verbal consent of the parents was obtained. Then, 10 cc spot urine sample taken from the children was stored in borosilicate glass tubes, and laboratory analyzes were performed.