Oral kontraseptif kullanan kadınlarda interlökin 6(İL-6), tümör nekrozis faktör alfa (TNF Alfa) serum sevilerinin; vaskuler hücre adezyon molekülü 1( VCAM-1), ınterselüler adezyon molekülü( ICAM-1),E selektin, P selektin, C reaktif protein(CRP), eritrosit sedimentasyonhızı(ESH) üzerine etkisi
Interleukin 6 (IL-6), tumor necrosis factor alpha (TNF Alpha) serum levels in women using oral contraceptives; effect on vascular cell adhesion molecule 1 (VCAM-1), intersellular adhesion molecule (ICAM 1), E selectin, P selectin, C reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR)
- Tez No: 665089
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BÜYÜKÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Premenopozal dönemde, kadınların aynı yaştaki erkeklere göre kardiyovaskuler hastalıklar açısından daha az riskli olduğu epidemiyolojik, klinik ve deneysel veriler ile ortaya koymuştur. Bu koruyucu etkilerin menopoz sonrası ortadan kaybolması, östrojenlerin kalp hastalıklarından koruyucu etkisi olabileceğini göstermiştir. Bir çok çalışma doğal östrojenlerin koruyucu etkisini incelemiştir. Ateroskleroz patogenezinde erken dönemlerde adezyon molekülleri rol almaktadır. Birçok çalışma östrojenlerin adezyon moleküllerini etkileyerek ateroskleroza karşı koruyucu olduğunu saptamıştır. Oral kontraseptiflerin içeriğinde yer alan sentetik östrojenlerin, ateroskleroza karşı koruyucu olup olmadığını inceleyen literatürde kısıtlı çalışma mevcuttur. 11 Amaç: Oral kontraseptiflerin adezyon moleküllerinin serum seviyelerine olan etkisini araştırarak, sentetik östrojenlerin ateroskleroza karşı koruyucu etkisi olup olmadığı saptamaktır. Yöntem ve gereçler: Ek hastalığı bulunmayan, kontrasepsiyon amaçlı en az 3 aydır oral kontraseptif kullanan, 18-45 yaş aralığında olan hastaların serum interlökin 6 (İL-6), tümör nekrozis faktör alfa (TNF alfa), vasküler hücre adezyon molekülü 1 (VCAM-1), hücreler arası adezyon molekülü (ICAM-1), E selektin, P selektin, c reaktif protein (CRP) seviyeleri ve eritrosit sedimentasyon hızları( ESH); ek hastalığı bulunmayan, düzenli adet gören, 18-45 yaş aralığında olan sağlıklı gönüllülerle karşılaştırıldı. Bulgular: her iki grubun VCAM-1, ICAM-1, E selektin, P selektin, TNF alfa, İL 6, ESH seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Oral kontraseptif kullanan grupta serum CRP seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Sonuç: Oral kontraseptiflerin adezyon moleküllerinin serum seviyelerini değiştirdiği gösterilemiştir. Serum crp seviyelerinin değişimleri ise karaciğer ilk geçiş etkisine bağlanmaktadır. Daha önceki çalışmalarda yüksek serum crp seviyeleri, koroner kalp hastalıkları yönünde kötü bir prognostik faktör olsa da, ilk geçiş etkisine bağlı yükseldiği düşünülen crp seviyelerinin böyle bir sonuca yol açtığı düşünülmemelidir. Östrojenlerin ve progesteronların genetik etkilerinin bireysel farklılıkları, serum adezyon moleküllerinin seviyelerinin bireysel farklılıkları, aterosklerozun multifaktöryel patogenezi nedeniyle ateroskleroza karşı koruyucu etkiler bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The affect of interleukin 6 (IL-6), Tumor necrosis factor alfa (TNF Alfa) serum on Vascular cell adhesion molecule 1 (VCAM-1), Intercellular Adhesion Molecule (ICAM-1), E selectin, P selectin, C selectin, C Reactive Protein (CRP) serum levels and erythrocyte sedimentation rate in woman using oral contraceptive. Introduction: Epidemiological, clinic and experimental data indicate that women have less risk regarding to cardiac vascular diseases in premenopausal period compared to the men of the same age. Since these protective features disappear after menopause, it indicates that estrogen might protect from heart diseases. Many researches have examined the protective property of natural estrogens. Adhesion molecules play a role in early atherosclerosis pathogenesis. Many studies have identified that estrogens affect the adhesion molecules and protect against atherosclerosis. There are a limited number of studies examining whether or not the synthetic estrogens in oral contraceptives provide protection against atherosclerosis. Objective: Examining the affect of oral contraceptives on the serum levels of adhesion molecules and identify if the synthetic oestrogens provide protection against atherosclerosis. Methods and Materials: The interleukin 6 (IL-6), Tumor necrosis factor alfa (TNF Alfa), Vascular cell adhesion molecule 1 (VCAM-1), Intercellular Adhesion Molecule (ICAM-1), E selectin, P selectin, C selectin, C Reactive Protein (CRP) levels and erythrocyte sedimentation rate (ESH) of patients between 18-45, without additional illness, using oral contraceptives for contraception at least for three years were compared to healthy volunteers, aged between 18-45, having regular menstruation and without any additional diseases. 13 Results: There has been no meaningful difference between the VCAM-1, ICAM-1, E selectin, P selectin, TNF alfa, İL 6, ESH levels of the two groups. Serum CRP levels are meaningfully higher in the group using oral contraceptives. Conclusion: It has been identified that oral contraceptives change the serum levels of adhesion molecules. The change in the serum crp levels is due to liver first pass affect. Although in previous studies, high serum crp levels was a bad prognostic factor regarding to heart diseases, crp levels increasing due to first pass effect of liver shouldn't be considered to cause such a result. The individual differences of the genetical affects of estrogens and progsterones, the individual differences of serum adhesion molecules, due to atherosclerosis' multifactoral pathogenesis, the protective factors must be individualized against atheroslerosis.