Oral kontraseptif kullanan kadınlarda bakır ve oksidatif stres düzeylerinin araştırılması
Investigation of copper and oxidative stress levels in women using oral contraceptives
- Tez No: 913131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Oral Kontraseptif kullanan ve kullanmayan kadınlarda oksidatif stres belirteçleri ve bakır seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya 01.06.2024-01.08.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Hastanesi Jinekoloji Polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 18-45 yaş arası dahil edilme kriterlerine uygun 72 vaka 82 kontrol olmak üzere 154 hasta dahil edildi. Hastalardan onam alındıktan sonra kişisel bilgi formu dolduruldu ve rutin alınan venöz kanlardan örnek alınıp santrifüjlendikten sonra -80 derecede toplandı. Hasta toplama tamamlandıktan sonra ticari kitlerle total oksidan seviye (TOS), total antioksidan seviye (TAS), total tiyol, natif tiyol, iskemi modifiye albümin (İMA) ve bakır çalışıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate oxidative stress markers and copper levels in women using oral contraceptives (OCs) compared to non-users. Material and Method: A case-control design was utilized, including 154 women aged 18–45 years who met the inclusion criteria. Of these, 72 were OC users, and 82 were non-users. Participants were recruited from the Gynecology Outpatient Clinics at Haydarpaşa Numune Hospital, University of Health Sciences, between June 1, 2024, and August 1, 2024. After obtaining informed consent, personal information was collected, and venous blood samples were drawn during routine procedures. Samples were centrifuged and stored at -80°C for subsequent analysis. Oxidative stress markers, including total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), total thiol, native thiol, ischemia-modified albumin (IMA), and copper levels, were measured using commercial kits. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 and Microsoft Excel 2007. A p-value of