Diyabetik ayak tanılı hastalarda CTRP3 düzeyi ve hastalık prognozu ile ilişkisi
The level of CTRP3 and its relationship with disease prognosis in patients with diabetic foot
  1. Tez No: 665096
  2. Yazar: ÇAĞLA EMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Tip 2 diyabetes mellitüs (DM) görülme oranı her geçen yıl artan, kontrol altına alınmadığında komplikasyonlara neden olabilen kronik, ilerleyici bir hastalıktır. Diyabetik nöropati, vasküler yetersizlik, iskemi ve enfeksiyona bağlı oluşan diyabetik ayak ülserleri travmatik olmayan ayak amputasyonlarının % 60'ını oluşturmakla beraber mortalite ve morbiditesi oldukça yüksek bir diyabet komplikasyonudur. Son yıllarda keşfedilen C1q/TNF ilişkili protein 3 (CTRP3) insülin sensitivitesini arttıran, inflamasyonu azaltan, adipoz dokudan salgılanan bir adipokindir. Bu çalışmada amacımız, diyabetik ayak hastalarında CTRP3 seviyelerinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi ile hastalık prognozu üzerindeki etkisini saptamaktı. Gereç ve yöntem: İç hastalıkları kliniğinde veya polikliniğinde Şubat 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında takip edilen mikrovasküler ve makrovasküler komplikasyonları olmayan 71 DM hastası, 72 diyabetik ayak ülseri mevcut hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, vücut kitle indeksleri (VKİ) ve HbA1c seviyeleri analizlere dahil edildi. Ayak ülserleri Wagner Meggit sistemi ile sınıflandırıldı. Serum CTRP3 seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. Bulgular: CTRP3 düzeyi kontrol grubunda 7,41 ± 4,87 ng/mL, DM grubunda 6,90 ± 4,02 ng/mL ve diyabetik ayak grubunda 5,41 ± 1,46 ng/mL idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Type 2 diabetes mellitus (DM) is a chronic, progressive disease that has an increasing incidence every year and can cause complications when it is not controlled. Although diabetic foot ulcers due to diabetic neuropathy, vascular insufficiency, ischemia and infection constitute 60% of non-traumatic foot amputations, it is a diabetes complication with a high mortality and morbidity. Discovered in recent years, C1q / TNF-related protein 3 (CTRP3) is an adipokine secreted from adipose tissue that increases insulin sensitivity and decreases inflammation. In this study, our aim was to determine the effect of CTRP3 levels and related factors on disease prognosis in diabetic foot patients. Material and methods: 71 DM patients without microvascular and macrovascular complications, 72 patients with diabetic foot ulcers and 25 healthy controls who were followed up in the internal medicine clinic or outpatient clinic between February 2020 and December 2020 were included in the study. Demographic information, body mass index (BMI) and HbA1c levels of the patients were included in the analysis. Foot ulcers were classified using the Wagner Meggit system. Serum CTRP3 levels were determined by ELISA method. Results: The CTRP3 level was 7.41 ± 4.87 ng / mL in the control group, 6.90 ± 4.02 ng / mL in the DM group and 5.41 ± 1.46 ng / mL in the diabetic foot group.