Diyabetik ayak tanılı hastalarda keskin debridman sırasında soğuk serum fizyolojik uygulamasının ağrı üzerine etkisi: Randomize kontrollü tek kör çalışma
Effect of cold serum physiological application on pain during sharp debridation in patients with diabetic foot: A randomized controlled single blind study
  1. Tez No: 759135
  2. Yazar: FÜRÜZAN BOZKURT KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAKİNE BOYRAZ ÖZKAVAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma, diyabetik ayak tanılı hastalarda keskin debridman sırasında soğuk serum fizyolojik uygulamasının ağrı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, randomize kontrollü tek kör deneysel olarak, Eylül 2020- Kasım 2021 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde yatan 64 hasta (deney grubu=32, kontrol grubu=32) ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna, keskin debridman sırasında soğuk serum fizyolojik (+4 0C ile 8 0C), kontrol grubuna oda sıcaklığında (+18 0C ile 26 0C) serum fizyolojik uygulanmıştır. Veriler,“Yapılandırılmış Soru Formu, VAS Ağrı Skalası ve Yara Yüzölçümü Formu”ile toplanmıştır. VAS ağrı skalası hem işlem öncesi hem de işlem sırasında her iki gruba uygulanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Ki- Kare, Mann-Whitney U, Student- t ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma için etik kurul onamı ve kurum izni alınmıştır. Bulgular: Deney grubundakilerin %84.4'ü erkek ve yaş ortalaması 61,8 iken kontrol grubundakilerin %65.6'sı erkek ve yaş ortalamaları 60,5'idi. Deney ve kontrol grubunun sosyodemografik, hastalık- tanı-tedavi, laboratuvar bulguları, PEDİS sınıflaması ve yara yüzölçümü özellikleri homojen bir dağılım gösterdiği ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of cold saline application on pain and granulated tissue areas during sharp debridement in patients with diabetic foot. Materials and Methods: The study was carried out as a randomized controlled single-blind experimental study with 64 patients (experimental group =32, control group =32) hospitalized in Adnan Menderes University Hospital between September 2020 and November 2021. During the sharp debridement of the experimental group, cold saline (+4 °C to 8 °C) was applied, while the control group was administered saline at room temperature (+18 °C to 26 °C). The data were collected with the“Structured Question Form, VAS Pain Scale and Surface Area of Wound Area Form ”.VAS pain scale was applied to both groups both before and during the procedure. In the analysis of data; descriptive statistics Chi-Square, Mann Whitney U, Student-t and Wilcoxon Signed Rank Tests were used. Ethics institution approval and institutional permission were obtained for the research. Results: While 84.4% of the experimental group was male and the mean age was 61.8%, 65.6% of the control group was male and the mean age was 65.5. It was determined that the sociodemographic patient-diagnosis-treatment, laboratory findings, PEDIS classification and wound area characteristics of the experimental and control groups showed a homogeneous distribution and there was no statistically significant difference between the groups (p>0,05).