Serebral anevrizma cerahisi öncesinde anevrizma morfolojisinin ve kullanılacak klipsin belirlenmesinde 3d bilgisayarlı tomografinin rolü ve postoperatif 3D DSA ile kapanma oranlarının gösterilmesi
The role of 3d computational tomography in determination of aneurysm morphology and clips to use before cerebral aneurysm operation and demonstration of the closure rate with postoperative 3D DSA
  1. Tez No: 665103
  2. Yazar: SELAHATTİN BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT AKDAĞ, UZMAN UĞUR SOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ:Subaraknoid kanamanın en sık sebebi travma olup ,intrakranial anevrizmalar diğer nedenler arasında %85'lik bir oran ile ilk sırada yer almaktadır. İntrakranial anevrizmaların tam oklüzyonu tedavinin hedefi olmakla beraber cerrahi sonrası suboptimal klips yerleşimi görülebilmektedir. Bu çalışmada; preoperatif dönemde açık kaynak medikal görüntüleme yazılımları kullanılarak hızlı ve yüksek kalitede elde edilen üç boyutlu rotasyonel görüntülemelerin uygun klips seçimi, bunun sonucu olarak yüksek kapanma oranı ve düşük klips maliyeti sağlanması üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Ek olarak anevrizma morfolojik özelliklerinin kanama, klips seçimi ve tam oklüzyon üzerineki etklilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda1 Ocak 2017-31 Aralık 2019 tarihleri arasında, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran serebral anevrizma nedeni ile tarafımızca cerrahi yapılan hastaların radyolojik görüntülemeleri, operasyon video kayıtları, hasta dosyaları, epikriz ve malzeme istem formları retrospektif olarak incelenmiştir. Kanamış veya kanamamış, başvuru sırasında BT anjiyografi ile tanı alan ve preoperatif açık kaynak medikal görüntüleme yazılımları ile elde edilen rotasyonel 3D BTA yardımıyla planlama ve klips seçimi yapılan, postoperatif dönemde ise 3D DSA ile anevrizma kapanma kontrolü yapılan 98 hasta ve kliplenen 113 anterior sirkülasyon anevrizması çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. BULGULAR: Anevrizma“aspect ratio”artışı(p=
Özet (Çeviri)
AIM: While the most common cause of subarachnoid haemorrhage is trauma, among other causes with 85% rate intracranial aneurysm is on top of the list. While the complete occlusion of the aneurysm is the aim of the treatment, suboptimal clips placement could be seen. This study aims to assess the effects of 3D rotational imaging obtained fastly and high in quality via open-source medical monitoring softwares in the preoperative stage on the selection of appropriate clips and as a result provided high rate of closure and low clips costs. Additionally, it is aimed to establish the effects of aneurysm morphological properties on bleeding, selection of clips and complete occlusion. MATERIAL AND METHOD: In our study the radiological imagings, operation video records, patient files, epicrisis and material request forms of the patients who have come to Bursa High Specialty Training and Research Hospital and subject to operation due to cerebral aneurysm performed by us are analysed retrospectively. Ruptured or unruptured, diagnosed with CT angiography during application and the selection of the clips and the operation planning is done with the help of rotational 3D CTA obtained via open-source medical monitoring softwares in preoperative stage, aneurysm closure control established with 3D DSA in the postoperative stage. 98 patients and 113 clipped anterior circulation anuerysm was considered in the scope of the study. RESULTS: The irregularity (p=