İç hastalıkları kliniğine yatan hastalarda trombositopeni ve etiyolojisi
Trombocytopenia and its etiology in patients hospitalized at internal medicine clinics
- Tez No: 516967
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İÇ HASTALIKLARI KLİNİĞİNE YATAN HASTALARDA TROMBOSİTOPENİ VE ETİYOLOJİSİ AMAÇ. Trombositopeni klinikte sık karşılaşılan, basit kanamalardan hayatı tehdit edici kanamalara kadar değişken klinik spektrum gösteren ve genellikle de tanının zor konulduğu bir laboratuar bulgusudur. Bu çalışmanın amacı İç Hastalıkları kliniklerine herhangi bir nedenle yatan hastalarda yatışı sırasında saptanan trombositopeninin etiyolojik değerlendirmesi ve bunun yaş ve cinsiyet özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması idi. METOD. Çalışmaya Kasım 2017 ile Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma hastanesi dahiliye servislerine çeşitli sebeplerle yatışı yapılan ve yatış anında klinik olarak anlamlı trombosit değeri kabul edilen
Özet (Çeviri)
TROMBOCYTOPENIA AND ITS ETIOLOGY IN PATIENTS HOSPITALIZED AT INTERNAL MEDICINE CLINICS AIM. Thrombocytopenia is a common disorder with a wide clinical spectrum of diseases from fatal to simple bleeding and its etiological diagnosis is often difficult. Aim of this study was to assess etiological causes of thrombocytopenia in patients admitted to internal medicine clinics and to investigate whether there is difference in etiology according to age and gender. MATERIAL AND METHODS. Two hundred and fifty patients (104 female, 146 male, mean age 64.4±5.3 years, 117 of them