Erişkin hematoloji polikliniğinde ilk başvurusunda anemi tespit edilen erkek hastaların etyolojik değerlendirilmesi
Erişkin hematoloji polikliniğinde ilk başvurusunda anemi tespit edilen erkek hastalarin etyolojik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 452558
  2. Yazar: ARZU UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KUKU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Anemi tüm yaş, cinsiyet ve etnik gruplarda sık görülen bir durumdur. Anemi yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve bir çok sağlık probleminin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Anemi hastalık tanısı değil, bir laboratuar bulgusudur. Bu nedenle anemi tespit edilen hastalarda anemiye neden olabilecek etiyolojik nedenleri mutlaka araştırılmalıdır. Bu çalışmada erişkin hematoloji polikliniğine çeşitli nedenlerden başvuran ve ilk başvurusunda anemi saptanan erişkin erkeklerde aneminin etiyolojik nedenlerinin araştırılması amaçlandı. Materyal metod: Çalışmaya hematoloji polikliniğine ilk başvurusunda tam kan sayımında anemi saptanan erişkin erkek hastalar alındı. Tam kan sayımında hemoglobin değerinin 13 g/dL'nin altında olması anemi olarak kabul edildi. Anemi saptanan hastaların tam kan sayım çıktılarından hematokrit ve eritrosit sayıları ile birlikte eritrosit indeksleri, lökosit ve trombosit sayıları değerlendirildi. Anemi saptanan hastalarda periferik yayma değerlendirmesi, serum ferritini, serum vitamin B12, folik asit, Coombs testi, kemik iliği incelemesi, immun fenotiplendirme, hemoglobin elektroforezi, serum ve/veya idrarda immünfiksasyon elektroforezi ve sitogenetik çalışmaların sonuçları ayırıcı tanıda kullanıldı. Araştırma verilerimizin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS for Windows Version 17.0 yazılımı kullanıldı. Bulgular: Retrospektif olarak incelenen toplam 7840 erkek hastadan ilk başvurularında anemi tespit edilen 473'ü (% 6.0) çalışmaya dahil edildi. Başvurusunda anemi saptanan 473erkek hastanın 235'inde (% 49.7) benign hastalıklar, 238'inde (%50.3) ise malign hastalıklar anemi nedeni olarak tespit edildi. ilk başvurusunda anemi tespit edilerek çalışmaya aldığımız 473 erkek hastanın ilk CBC değerlendirmesinde ortalama hemoglobin değeri 9.61±2.149 g/dL, lökosit sayısı 16.212±31.646 ve trombosit sayısı ise 239.950±212.403/μL olarak bulundu. Bening etiyoloji saptanan 235 hastanın ortalama hemoglobin değeri 9.57±2.109 g/dL, lökosit sayısı 6.490±2.842/μL ve trombosit sayısı ise 260.430±129.069/μL olarak bulundu. Malign etyoloji saptanan 238 hastada ise ortalama hemoglobin değeri 9.66±2.195g/dL, lökosit sayısı 26.652±43.146/μL ve trombosit sayısı 39 218.160±273.276/μL olarak bulundu. Hemoglobin değerleri bening ve malign nedenler arasında istatistiksel fark yokken( p=0.492), lökosit ve trombosit yönünden anlamlı farklılık saptandı(p=0.0001). Çalışmadaki hastalarda en sık saptanan anemi demir eksikliği anemisi (DEA) olarak bulundu. Toplam 473 erkek hastanın 97'sinde (% 20.5) DEA saptandı. Bening nedenler arasında ikinci sırada ise 60 hasta (%12.7) ile DEA+ Vitamin B12 eksikliği, üçüncü sırada 37 (%7.9) hasta ile izole vitamin B12 eksikliğine bağlı anemiler tespit edildi. Hastalarımızda anemiye neden olan malign nedenlerin arasında multipl myelomlar 63 (%26.5) hasta ile birinci sırayı alırken, akut miyeloid lösemiler 39 (%16.4) hasta ile ikinci, kronik lenfositik lösemiler ise 32 hasta ile (%13.4) üçüncü sıklıkta etiyolojik neden olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 59.9 yıl (20-90 yıl) olarak bulundu. Bening etiyolojilerde yaş ortalaması 55.6 yıl iken malign etiyolojilerde 64.3 yıl olarak saptandı. Sonuç: Bu çalışmada en önemli amacımız erişkin hematoloji polikliniğinde ilk başvurusunda anemisi olan erkek hastalarda anemi nedenlerini araştırmaktı. Çalışmamıza aldığımız 473 erkek hastanın % 50.3'ünde malign, %49.7'sinde ise bening hastalıkları anemi nedeni olarak tespit ettik. Anemiye nedeni olarak malign hastalıklardan multipl myelom, benign hastalıklardan ise DEA'sini en yüksek oranda saptadık. Çalışmaya katılan hasta sayısının az olması ve çalışmaya sadece hematoloji polikliniğine sevk edilen hastaların alınmış olması çalışmamızın değerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle bulgularımızın kuvvetlenmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim : Anaemia is a very common condition which occurs in all age, sex, and ethnic groups. It affects quality of life and leads up to many other helath problems. Anaemia is not a diagosis of a disease, but a laboratory findings. Thefefore, ethological causes of the anemia has to be searched for the patients suffered from anemia.In this study, it has been aimed to investigate the etiological causes of anemia in adult males who applied to the adult hematology polyclinic for various reasons and detected anemia at first application. Material & Metod:Adult male patients who were diagnosed with anemia in their full blood count during their first visits to the hematology polyclinic have been included to the study. The hemoglobin value of a full blood count of less than 13 g/dL has been considered anemia.Hematocrit and erythrocyte counts, and erythrocyte indices, leukocyte counts and platelet counts have been evaluated from complete blood counts of the patients who had anemia. Results of peripheral smear evaluation, serum ferritin, serum vitamin B12, folic acid, Coombs test, bone marrow examination, immunophenotyping, hemoglobin electrophoresis, serum and/or immunofluorescence electrophoresis and cytogenetic studies were used in differential diagnosis in the patients with anemia. SPSS for Windows Version 17.0 software was used for statistical evaluation of our research data. Findings: Between a total of 7840 male patients who were retrospectively examined, 473 (6 %) who had anemia at first admissionhas been included to the study. 235 (49.7%) of the 474 male patients with anemia were diagnosed with benign diseases and 238 (50.3%) with malignant diseases asanemia reasons. At the first CBC evaluation of 473 male patients with anemia, the mean hemoglobin value, the leukocyte count , and the platelet count were 9.61 ± 2.149 g / dL, 239.950 ± 212.403 / μL, and 239.950 ± 212.403 / μL respectively. Also, the mean hemoglobin value, the leukocyte count, and the platelet count of 235 patients with bening etiology were established as 9.57 ± 2.109 g / dL, 6.490 ± 2.842 / μL, and 260.430 ± 129.069 / μL respectively. In addition, in 238 patients with malignant etiology, the mean hemoglobin value, the leukocyte count, and the platelet count were 9.66 ± 2.195g / dL, 26.652 ± 43.146 / μL, and 218.160 ± 273.276 / μL in return.Although there was 41 no statistically significant difference between hemoglobin values for benign and malignant (p = 0.492), a significant difference in leukocyte and platelet values (p = 0.0001) was found. The most frequently detected anemia in the patients participated to the study was found as anemia of iron deficiency (DEA).DEA was detected in 97 of 473 male patients (20.5%) Among the Bening causes, anemia due to DEA + Vitamin B12 deficiency with 60 patients (%12.7). and anemia due to lack of isolated vitamin B12 with 37 patients (%7.9) were found as second and third most common causes of anemia respectively..Among the malignant causes of anemia in our patients, multiple myeloma was the most common etiologic cause with 63 (26.5%) patients, acute myeloid leukemia wasthe second cause with 39 (16.4%) patients, and chronic lymphocytic leukemiawas the third most common etiologic cause with 32 patients (13.4%). The average age of the patients participated to the study was 59.9 years (20- 90 years). In Bening etiologies, the mean age was 55.6 years, while malignant etiologies were 64.3 years. Conclusion: Our most important goal in this study was to investigate the causes of anemia in male patients with anemia in the their first visit to the adult hematology polyclinic. We found malignant diseases in 50.3% of the 473 male patients participated to our study, and 49.7% of benign diseases as the cause of anemia.We found multiple myeloma as malignant disease and DEA as benign disease as most common reasons for the anemia.The fact that the number of patients participating in the study was low and only the patients who are referred to the hematology polyclinic were considered for the study are limited the value of our study. Therefore, there is a further need to more extensive work to strengthen our findings.