Primer ve renal hipertansiyonu olan çocuklarda arteriyel sertlik ve karotis intima-media kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness and carotid intima-media thickness in children with primary and renal hypertension
  1. Tez No: 665110
  2. Yazar: EMİNE ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hipertansiyon çocukluk çağında sıklığı giderek artan bir hastalık olup, obezite gibi ilave risk faktörleri varlığında endoteliyal hasar ve hedef organ hasarı riskini arttırmaktadır. Çalışmamızda hipertansif çocuklarda erken aterosklerotik değişikliklerin yanı sıra hedef organ hasarı araştırıldı. Primer hipertansiyon tanısıyla takipli (PH grubu) 17, obez primer hipertansiyon tanısıyla izlenen (OPH grubu) 18 ve renal hipertansiyonu olan (RH grubu)16 hastaya osilometrik yöntem ile 24 saatlik ambulatuvar nabız dalga analizi yapıldı; CIMT ve LVmass indeksi ölçüldü. Kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet eşleştirmeli 20 sağlıklı çocuk alındı. Olguların açlık glukoz, insülin, homa-IR, lipid, CRP, ürik asit, GFR, spot idrarda mikroalbümin/kreatinin düzeyleri çalışıldı. PH grubunda merkezi sistolik kan basıncı (mSKB), merkezi diyastolik kan basıncı (mDKB), SKB, DKB, değerleri (sırasıyla p=0,001, p=0,005, p=0,001, p=0,009), RH grubunda mSKB değeri kontrol grubundan yüksekti (p=0,018). Gruplar arasında nabız dalga analizi parametreleri, CIMT, LVmass indeksi açısından fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Hypertension is an increasing disease in children and the risk of endothelial damage and target organ damage increases in the presence of additional risk factors such as obesity. In our study, besides early atherosclerotic changes, target organ damage was also investigated in hypertensive children. 24-hour ambulatory pulse wave analysis was performed by oscillometric method in 17 patients with primary hypertension (PH group), 18 patients with obese primary hypertension (OPH group) and 16 patients with renal hypertension (RH group); CIMT and LVmass index were measured. The control group included 20 healthy children which matched with the age- and gender-matched children. Fasting glucose, insulin, homa-IR, lipid, C-reactive protein, uric acid, GFR, spot urine microalbumin/creatinine levels were measured. Central systolic blood pressure (cSBP) and central diastolic blood pressure (cDPB) SBP, DBP, values in the PH group (p=0.001, p=0.005, p=0.001, p=0.009, respectively), and cSBP value in the RH group (p=0.018) were higher than the control group. There was no difference in terms of pulse wave analysis parameters, CIMT, and LVmass index between the two groups (p>0.05).