KOAH hastalarında inspiratuar kaslara özgü ısıtma ile yapılan egzersiz eğitiminin etkileri
Effects of exercise training with warm-up specific to inspiratory muscles in COPD patients
- Tez No: 665114
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physiotherapy and Rehabilitation, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç:Egzersiz eğitimine ek olarak yapılan inspiratuar kaslara özgü ısınma ile başlanan inspiratuar kas eğitiminin kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, algılanan dispne şiddeti ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkileri araştırmak ve yorumlamaktır. Yöntem:Çalışmaya dahil edilen orta-ağır düzey 30 KOAH hastasının demografik bilgileri ve klinik bilgileri kaydedildi. Solunum fonksiyon testi, maksimum inspiratuar (MIP) ve ekspiratuar (MEP) ağız içi basınçlar, altı dakika yürüme testi (6DYT), modifiye Medical Research Council (mMRC) dispne ölçeği, Saint George Solunum Anketi (SGRQ) ve Kısa Form-36 Sağlık Araştırması ölçeği (SF-36) değerlendirildi. Randomize olarak iki gruba ayrılan hastalara haftada 3 gün 8 hafta boyunca aerobik egzersiz, solunum egzersizleri ve periferal kas kuvvetlendirme eğitimlerini içeren standardize bir pulmoner rehabilitasyon (PR) programı uygulandı. Kontrol Grubu; PR programına ek olarak inspiratuar kas eğitimi (İKE), Çalışma Grubuna ise; kontrol grubuna ek olarak İKE seanslarından önce inspiratuar kasları ısıtma protokolü uygulandı. Bulgular:Gruplar demografik ve klinik açıdan benzerdi(p>0.05). Her iki grupta da mMRC dispne skorunda anlamlı düşüşle birlikte, 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to investigate and interpret the effects of inspiratory muscle training, which is initiated with the warm-up specific to inspiratory muscles, in addition, to exercise training, on respiratory functions, respiratory muscle strength, exercise capacity, perceived dyspnea intensity and health-related quality of life in patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Method: Demographic and clinical information of 30 patients with moderate-to-severe COPD included in the study were recorded. Respiratory function test, maximum inspiratory (MIP) and expiratory (MEP) pressures, six-minute walk test (6MWT), modified Medical Research Council (mMRC) dyspnea scale, Saint George Respiratory Questionnaire (SGRQ) and Short Form-36 Health Study scale (SF-36) was evaluated. Pulmonary rehabilitation (PR) program, 3 days a week for 8 weeks, was applied to the patients who were randomly divided into two groups. Control Group; PR program and inspiratory muscle training (IMT), Study Group; In addition to the control group, a protocol for warming up the inspiratory muscles was applied before IMT sessions. Results: The groups were similar in demographic and clinical terms(p>0.05).