Konvansiyonel kolonoskopisi tamamlanamayan hastalarda çok kesitli bilgisayarlı tomografi kolonografinin yeri
The role of multislice computed tomography colonography in patients with incomplete conventional colonoscopy
- Tez No: 665115
- Danışmanlar: PROF. MEHMET MASUM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Gastroenterology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tamamlanamayan konvansiyonel kolonoskopi sonrası ileri inceleme amacıyla yapılan bilgisayarlı tomografik (BT) kolonografi tetkikinin yararlığının saptanması ve bu tekniğin avantajlarının vurgulanmasıdır. Materyal ve Metod: Konvansiyonel kolonoskopisi tamamlanamayan 18 kadın, 14 erkek toplamda 32 hasta bu retrospektif çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta barsak temizliği sonrası supin ve pron pozisyonlarda çekime alınmıştır. Öncelikle sanal kolonoskopik imajlarda supin ve pron pozisyonlarda rektumdan çekuma ve çekumdan rektuma kolon segmentleri toplam dört kez değerlendirildi. Sonra aksiyel görüntüler ile koronal-sagittal multiplanar reformat (MPR) görüntüler değerlendirildi. Konvansiyonel kolonoskopisi kirlilik nedeniyle tamamlanamayan ve takibinde de BT kolonografisinde yeterli temizlik sağlanamayan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Bulgular: Çalışmada BT kolonografi ile boyutları ?5 mm olan 3 adet polip, 1 adet lipom; 6-9 mm olan 3 adet polip; 10-20 mm olan bir adet polip ve bir adet lipom saptandı. Hastalardan birinde asendan kolonda lümeni çepeçevre saran tümöral duvar kalınlaşması saptandı. BT kolonografi sonucu tekrar konvansiyonel kolonoskopi (n=4) veya cerrahi (n=2) yapılarak doğrulanan lezyonlardan çapı
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the usefulness of computed tomographic (CT) colonography performed for further examination after incomplete colonoscopy and to emphasize the advantages of this technique. Material and Method: Total of 32 patients (18 female, 14 male) who had incomplete colonoscopy were included in this retrospective study. After bowel preparation of the patient, the images were acquired in supine and prone positions. Primarily, colonic segments were evaluated from rectum to cecum and cecum to rectum for four times via virtual colonoscopic images in supine-prone positions. Then, axial images and coronal-sagittal multiplanar reformatted (MPR) images were evaluated. The patients who underwent incomplete conventional colonoscopy and following CT colonography due to inadequate clearance were excluded from the study. Results: In this study, 3 polyps and 1 lipoma were detected with dimension ?5 mm while 3 polyps were detected 6-9 mm in dimension whereas 1 polyp and 1 lipoma were determined 10-20 mm in dimension by CT colonography. Tumoral wall thickening surrounding the lumen was encountered in the ascending colon of one patient. According to the CT colonography results, verified with repeated conventional colonoscopy (n=4) or surgery (n=2), in lesions which were