Obez rat modelinde mide antrum tabakasına botulinum toxin A enjeksiyonunun kilo kaybındaki ve mide boşalımına etkisi: Deneysel çalışma
Effect on gastric emptying and weight reduction of botulinum toxin-A injection into the gastric antral layer: an experimental study in the obese rat modeleffect on botulinum toxin a injection into the gastric antral layer in obese rat model on weight loss and gastric emptying:an experimental study
- Tez No: 665140
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Obezite hayat kalitesini azaltan ve sosyoekonomik problemlere neden olan önemli bir sağlık problemidir. Amaç: Bu çalışmamızda obez rat modelinde lokal olarak antrum subserozal tabakasına uygulanan Botulinum Toxin A'nın kilo kaybı üzerindeki ve mide boşalımındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır Materyal Metod: Wistar Albino cinsi 37 dişi sıçan (150-230 gr) kafeterya diyeti ile beslenerek 90 gün şişmanlatıldı. Denekler 3 gruba ayrılarak incelendi. 1.Grup: Botulinum Toxin A(BTX) Grubu(n=15), bu grubun mide antrumıuna subseröz olarak sekiz ayrı kadrandan 20 U Botulinum Toxin A enjeksiyonu uygulandı, 2. Grup:Serum Fizyolojik(SF) Grubu(n=15), bu grubun mide antrumuna subseröz olarak sekiz ayrı kadrandan serum fizyolojik enjeksiyonu uygulandı. 3.Grup: Kontrol(KT) Grubu(n=7), bu gruba herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadı. Obez deneklerdeki mide boşalım süresinin tesbiti için kontrol grubundaki deneklere mide sintigrafisi çekildi. Daha sonra tüm deneklere iki gün ara ile tartı kontrolü yapılarak, kilo kaybındaki değişiklikleri tesbit edildi. Operasyon tarihinden 20 gün sonra tüm deneklere mide sintigrafisi çekilerek ölçüm yapıldı. Sonuçlar: Deneklerin başlangıç ağırlıkları her üç grup arasında farklılık göstermiyordu. Tüm gruplarda denekler 90. Günde başlangıca göre anlamlı derecede kilo almışlardı. Sf grubu ilk günlerde kilo kaybetmesine rağmen daha sonra tekrar kilo almaya başladı. BTX grubunun 16-28.günlerde ortalama ağırlıkları KT ve Sf grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. Her üç grupta operasyondan 20 gün sonra mide boşalım sintigrafisi çekildiğinde BTX grubunun mide boşalım T ½ zamanı değerleri KT ve SF grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Tartışma: Mide antrum subseröz tabakasına Botulinum Toxin A uygulaması obez ratlarda mide boşalımını geciktirerek, tokluk süresini uzatarak kilo kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları ışığında, Botulinum Toxin A uygulamasının obez hastalarda endoskopik yol ile minimal invaziv girişim kullanılarak kolaylıkla ve tekrarlanarak uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a major health problem that reduces quality of life and causes socioeconomic problems. Objective: in this study, the aim of the study was to investigate the effect of Botulinum Toxin A on weight loss and gastric emptying applied locally to Antrum subserosal layer in obese rat model Material method: 37 female rats of The Wistar Albino genus (150-230 gr) were fattened for 90 days by feeding on a cafeteria diet. Subjects were divided into 3 groups. 1.Group: Botulinum Toxin A(BTX) Group (N=15) was administered 20 U botulinum Toxin A injection from eight separate dials subserically to the stomach antrumia of this group, 2. Group: saline(SF) Group(N=15), saline injection of this group from eight separate quadrants subservient to the antrum of the stomach. 3.Group: control(KT) Group(N=7), no surgical procedure was performed in this group. Gastric scintigraphy was performed on subjects in the control group to determine the duration of gastric emptying in obese subjects. Then, all subjects underwent a weighing check with a decongestant of two days and changes in weight loss were determined. 20 days after the date of operation, all subjects were measured by scintigraphy of the stomach. Results: The initial weights of the subjects did not differ between all three groups. Subjects in all groups 90. They gained a significant amount of weight per day compared to the beginning. Although the Sf group lost weight in the early days, it later began to gain weight again. 16-28 BTX group.their average weight on days was significantly lower than in the KT and Sf group. In all three groups, when stomach emptying scintigraphy was performed 20 days after the operation, the values of stomach emptying t ½ time of the BTX group were significantly higher than those of the KT and SF group. Discussion: Botulinum Toxin A application to the gastric Antrum subserous layer delays gastric emptying in obese rats, prolongs the satiety period and causes weight loss. In light of the results of this study, it is believed that Botulinum Toxin A can be applied easily and repeatedly in obese patients using minimally invasive intervention by endoscopic method