Rat hayvan modelinde obezite zemininde oluşturulan subaraknoid kanamanın vazospazm üzerine etkisi
The impact of induced subarachnoid hemorrhage on vasospasm in the presence of obesity in a rat model
  1. Tez No: 840888
  2. Yazar: BARAN CAN ALPERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama sonrasında gelişen serebral vazospazm mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Ancak serebral vazospazm gelişim sürecinin patofizyolojisi oldukça karmaşıktır. Bu karmaşık süreç ve bu sürecin risk faktörleri kesin hatlarıyla günümüzde henüz çözülememiştir. Bu nedenle bu çalışma ile obezitenin vazospazm süreci ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada toplam 6 denek grubu (3 kontrol + 3 çalışma grubu olacak şekilde) tanımlanmıştır. Her bir grupta 10 adet sıçan bulunmaktadır ve çalışmada toplam 60 adet sıçan yer almıştır. Grup 1 ve 2 normal vücut ağırlığındaki sıçanlardan, grup 3 ve 4 obez sıçanlardan ve grup 5 ve 6 ise obezite sonrası normal vücut ağırlığına dönmüş sıçanlardan meydana gelmektedir. Bu gruplardan 1,3 ve 5 kontrol gruplarını temsil ederken, 2,4 ve 6 ise çalışma gruplarını temsil etmektedir. Tanımlanmış olan bu çalışma gruplarında deneysel SAK modeli geliştirilmiş ve kontrol grupları ile kıyaslanarak baziler arter yapısında gelişen vazospazm dereceleri ışık mikroskobu altında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The development of cerebral vasospasm following subarachnoid hemorrhage is one of the leading causes of mortality and morbidity. However, the pathophysiology of the development of cerebral vasospasm is quite complex. The complex nature of this process and its associated risk factors has not been fully understood yet. Therefore, the aim of this study is to investigate the relationship between obesity and the cerebral vasospasm Materials and Methods: In this study, a total of 6 groups of subjects were identified (3 control groups and 3 study groups). Each group contains 10 rats, making a total of 60 rats in the study. Groups 1 and 2 consist of rats with normal body weight, groups 3 and 4 consist of obese rats, and groups 5 and 6 consist of rats that returned to normal body weight after obesity. Among these groups, 1, 3, and 5 represent the control groups, while 2, 4, and 6 represent the study groups. In these defined study groups, an experimental subarachnoid hemorrhage (SAH) model was developed, and then the degree of vasospasm that developed in the basilar artery structure was investigated under a light microscope, comparing it with the control groups.