Stres üriner inkontinans nedeniyle tension free vajinal tape(TVT) ve transobturator tape(TOT) yapılan hastaların postoperatif cinsel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative sexual functions of patients undergoing tension free vaginal tape (TVT) and transobturator tape (TOT) due to stress urinary incontinence
  1. Tez No: 665152
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUNTAY KOKANALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Stres Üriner İnkontinans Nedeniyle Tension Free Vajinal Tape(TVT) ve Transobturator Tape(TOT) Yapılan Hastaların Postoperatif Cinsel Fonksiyonlarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı stres üriner inkontinans nedenıyle TVT ve TOT yapılan hastalarda bu operasyonların cinsel fonksiyon üzerindeki etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda, Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Jinekoloji Kliniğinde 01.Ocak.2015- 01.Eylül.2019 tarihleri arasında stres üriner inkontinans nedeniyle TOT ya da TVT operasyonu uygulanan 423 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Bu hastalardan dışlama kriterleri sonrasında 234 hasta çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak çalışma popülasyonumuz 88 (%46.6) tane TOT operasyonu ve 101 (%53.4) tane TVT operasyonu geçiren kadın hastalardan oluşmuştur. Hastaların preoperatif demografik özellikleri, Türkçe validasyonu yapılmış IIQ-7 ve UDI-6 yaşam kalite ölçek form sonuçları, intraoperatif ve postoperatif takip sonuçları kaydedilmiştir. Tüm hastalara postoperatif dönemde telefonla tekrar ulaşılmış olup preoperatif ve postoperatif mevcut durumlarını göz önüne alarak bu dönemlere ait cinsel fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla Türkçe validasyonu yapılmış Pelvik Organ Prolapsusu / Üriner İnkontinansı Cinsel Fonksiyon Sorgulaması (PISQ-12) ve yine postoperatif dönem düşünülerek IIQ-7,UDI-6 yaşam kalite ölçek formları sorularına cevap vermeleri istenmiş ve sonuçlar kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için SPSS 17.0 (Statistical Package For Social Sciences) programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen TOT yapılan 88 hastanın ortalama yaşı 44.66±5.33,TVT yapılan 101 hastanın ortalama yaşı 42.90± 6.06 olarak tespit edilmiştir. Operatif özelliklere bakıldığında TOT operasyonuna TVT operasyonuna göre daha yüksek oranda anterior kolporafi operasyonu eşlik etmişti (%90.9 ve %77.2, sırasıyla; p=0.009).
Özet (Çeviri)
Evaluation of postoperative sexual functions of patients undergoing tension free vaginal tape (TVT) and transobturator tape (TOT) due to stress urinary incontinence Objective: In this study, we aimed to evaluate postoperative sexual function of patients, who had undergone trans obturator tape(TOT) and tensıon-free vajınal tape(TVT) operation due to stres urinary incontinence. Materials and Methods: In our study, 423 patients who underwent TOT or TVT operation due to stress urinary incontinence between January 01, 2015 and September 1, 2019 in Ankara Zekai Tahir Burak Women's Health Health Practice and Research Center Gynecology Clinic were retrospectively analyzed. Of these patients, 234 patients were excluded after the exclusion criteria. As a result, our study population consisted of women who underwent 88 (46.6%) TOT operations and 101 (53.4%) TVT operations. The preoperative demographic characteristics of the patients, the scores of the IIQ-7 and UDI-6 quality of life forms, which were validated in Turkish, and the intraoperative and postoperative follow-up data were recorded. All patients were contacted by phone in the pos-toperative period, and the Turkish validated Pelvic Organ Prolapse / Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire (PISQ-12) and again in the postoperative period, which was validated in Turkish, in order to evaluate the sexual functions of these periods, taking into account their pre-operative and postoperative current conditions. Considering that they were asked to answer the questions of IIQ-7, UDI-6 quality of life form-check forms, and the results were recorded. SPSS 17.0 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for statistical analyzes. Results: The mean age of 88 patients who underwent TOT was 44.66 ± 5.33, and the mean age of 101 patients who underwent TVT was 42.90 ± 6.06. Considering the operative features, TOT operation was accompanied by a higher rate of anterior colporrhaphy than TVT operation ((%90.9 ve %77.2, respectively; p = 0.009).