Üriner inkontinansı mevcut olup tension-free vajinal tape (TVT) ya da transobturator tape (TOT) operasyonu geçirmiş hastaların cerrahi öncesi ve sonrası şikayetlerindeki iyileşme oranlarının ICIQ-SF testiyle retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative symptom improvement rates in patients with urinary incontinence undergoing tension-free vaginal tape (TVT) or transobturator tape (TOT) surgery using the ICIQ-SF test: A retrospective study
- Tez No: 917460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCAN SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Stres üriner inkontinansın (SÜİ) cerrahi tedavisinde birçok yöntem tanımlanmış olmasına rağmen, halen genel kabul gören bir altın standart bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, tension-free vaginal tape (TVT) ve transobturator tape (TOT) yöntemlerinin kısa dönem etkinliğini ICIQF-SF testi ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ocak 2021 ile Kasım 2024 tarihleri arasında kliniğimize başvuran toplam 115 SÜİ veya mikst üriner inkontinans tanılı hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların 54'üne yalnızca TOT ya da TOT ile birlikte ek cerrahi işlemler uygulanırken, 61'ine yalnızca TVT veya TVT ile birlikte ek müdahaleler yapılmıştır. Demografik özellikler, preoperatif ve postoperatif hemogram değerleri, ICIQ- UI SF test sonuçları ve intraoperatif komplikasyonlar kayıt altına alınmıştır. Hastalar, operasyonun 10. gününde ve birinci ayında yeniden değerlendirilmiştir. Bu iki yöntemin hastalar üzerindeki etkileri subjektif olarak karşılaştırılmış ve hangi tekniğin daha etkili olduğu incelenmiştir. Bulgular: Hastaların demografik verileri incelendiğinde (yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi,menapoz durumu, kronik hastalık varlığı) her iki grup rasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Her iki grupta da ICIQ-UI SF formu sonuçlarına göre anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir, Ancak her iki operasyonun birbirine üstünlüğü saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although various surgical techniques have been described for the treatment of stress urinary incontinence (SUI), no universally accepted gold standard method has been established. This study aims to evaluate the short-term effectiveness of tension-free vaginal tape (TVT) and transobturator tape (TOT) procedures using the ICIQ-UI SF test. Materials and Methods: This retrospective study was conducted on a total of 115 patients diagnosed with SUI or mixed urinary incontinence who presented to our clinic between January 2021 and November 2024. Among these, 54 patients underwent TOT alone or in combination with additional surgical procedures, while 61 patients underwent TVT alone or with additional interventions. Demographic characteristics, preoperative and postoperative hemogram values, ICIQ-UI SF test results, and intraoperative complications were recorded. Patients were reassessed on the 10th postoperative day and at one month postoperatively. The subjective outcomes of both procedures were compared to determine which technique was more effective. Results: The analysis of demographic data (age, gravida, parity, body mass index, menopausal status, presence of chronic diseases) revealed no statistically significant differences between the two groups. Both groups demonstrated significant improvements in ICIQ-UI SF scores, yet no superiority of one procedure over the other was observed. There were no statistically significant differences between the two groups regarding perioperative, early, and late complications such as hemoglobin decline, severe anemia, hematoma, mesh erosion, bowel perforation, chronic pelvic pain, and urinary retention.