Şizofreni hastalarının tedavisinde kullanılan uzun etkili intramusküler antipsikotik ilaçların, hastalığın erken veya geç döneminde başlanmasının bakım veren yüküne etkisi
The effect of early or late start of long-acting intramuscular antipsychotic drugs used in the treatment of schizophrenia patients on caregiver burden
  1. Tez No: 665160
  2. Yazar: DİLARA ÇIRAKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ersin Hatice KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda, şizofreninin ilk 5 yılında ve daha geç dönemde (>5 yıl) uzun etkili enjekte edilebilir (LAI) antipsikotiklere geçilen hastaların bakım verenlerinin yük düzeylerini karşılaştırarak, depo antipsikotiklerin başlangıç zamanının bakım veren yükünü etkileyip etkilemediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya LAI antipsikotik kullanmakta olan 55 hasta ve bu hastaların bakım verenleri dahil edildi. LAI antipsikotikler, hastaların 25'ine erken dönemde (5 yıl) başlanmıştı. Hastalara; sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği (GAF), Bireysel ve Sosyal Performans Ölçeği (PSP); bakım verenlere ise sosyodemografik veri formu, DSM-5 Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme-Klinisyen versiyonu (SCID-5-CV), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-kısa formu Türkçe versiyonu (WHOQOL-BREF TR), Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği (ZBYÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak P5 yıl) depo tedaviye geçilen hastaların bakım verenlerine göre anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to compare the burden levels of caregivers of patients who switched to long-acting injectable (LAI) antipsychotics in the first 5 years of schizophrenia and later (>5 years) and to determine whether the start time of depot antipsychotics affect the caregiver burden. Materials and Methods: The study included 55 patients using depot antipsychotics and caregivers of these patients. LAI antipsychotics were started in the early period (5 years) in 30 patients. Sociodemographic data form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), General Assessment of Functionality Scale (GAF), Personal and Social Performance Scale (PSP) were applied to patients; Sociodemographic Data Form, Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders-Clinician version (SCID-5-CV), World Health Organization Quality of Life Scale-brief form Turkish version (WHOQOL- BREF TR), Zarit Burden Interview (ZBI), Hamilton Depression Rating Scale (HAM- D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) were applied to the caregivers. The results were evaluated statistically P 5 years).