Armox 500 çeliğinin TRD Yöntemi kullanılarak NbC kapalanabilirliğinin araştırılması
Investigation of NbC capability of armox 500 steel using TRD method
  1. Tez No: 665168
  2. Yazar: DARA HAMİT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Armox 500 zırh çeliği özellikle savunma sanayi araçlarında kullanmasından dolayı büyük öneme sahiptir. Bu çeliklerin aşınma ortamlarına karşı daha dirençli hale getirebilmesi için çeşitli kaplamalar yapılmaktadır. Bu kaplama yöntemlerinin en önemlileri, kimyasal buhar biriktirme (CVD) ve fiziksel buhar biriktirme (PVD) yöntemleridir. CVD yönteminde kaplama parçalarının distorsiyon tehlikesi, PVD yönteminde ise tesis kurma ve çalıştırma ileri teknoloji gerektirdiğinden oldukça pahalı sistemlerdir. Bu nedenle, daha ekonomik ve benzer sonuçların sağlandığı yöntemler arayışı sonrasında termoreaktif difüzyon (TRD) yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemle yüksek teknolojiye gerek duyulmadan aynı özellikteki kaplamaları gerçekleştirmek mümkün olmuştur. Bu çalışmada, ARMOX 500 zırh çelikleri belirli boyutlarda kesilecektir. Kesilen numunenin yüzeyleri 1200 meshlik zımpara ile zımparalanarak kaplamaya hazır hale getirilecektir. Kaplama için paslanmaz çelik pota kullanılacak olunup, içerisine belirli parametrelerde, 43 mikron altı Nb ilavesi ve diğer kimyasal ilavesi yapılacaktır. Kaplamaya hazır hale getirilen ARMOX500 zırh çelikleri, içeriği hazırlanmış potalara yerleştirilecektir. 950-1000 ve 1050 OC' de 1,2 ve 3 saat sürelerde fırın içerisinde bekletilecektir. Bekleme süreleri dolduktan sonra fırın içerisinden çıkarılacak numunelerin gerekli metalografik işlemleri gerçekleştirip, ışık mikroskobunda kaplama kalınlığına, yüzey sertliği, SEM ve XRD analizleri gerçekleştirilecektir. Yapılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 5-20 mikron kalınlığında NbC yüzey kaplama tabakasının elde edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Armox 500 armor steel is of great importance, especially because it is used in defense industry vehicles. Various coatings are made to make these steels more resistant to wear environments. The most important of these coating methods are chemical vapor deposition (CVD) and physical vapor deposition (PVD) methods. In the CVD method, the distortion hazard of the coating parts, and in the PVD method, they are very expensive systems, since the installation and operation requires advanced technology. Therefore, thermoreactive diffusion (TRD) method has been developed after the search for more economical methods with similar results. With this method, it has been possible to realize coatings with the same properties without the need for high technology. In this study, ARMOX 500 armor steels will be cut to specific dimensions. The surfaces of the cut sample will be sanded with 1200 mesh sandpaper and made ready for coating. A stainless steel crucible will be used for the coating, and Nb below 43 microns will be added and other chemicals will be added into it with certain parameters. ARMOX500 armor steels prepared for coating will be placed in crucibles whose contents are prepared. It will be kept in the oven for 1, 2 and 3 hours at 950-1000 and 1050 OC. After the waiting times are over, the necessary metallographic processes of the samples to be taken out of the furnace will be carried out, and the coating thickness, surface hardness, SEM and XRD analysis will be performed under the light microscope. As a result of the studies carried out, it is expected to obtain NbC surface coating layer with a thickness of approximately 5-20 microns.