Gagavuz Türkçesindeki tasarlama kiplerinin semantik düzlemde incelenmesi
The analysis of optative moods in gagauz Turkish on semantic plane
  1. Tez No: 665169
  2. Yazar: LEYLA DİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SOMUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, Gagavuz Türkçesindeki tasarlama kipleri ve işlevleri, Gagavuz Edebiyatı'na ait sınırlı sayıdaki metinlerden yola çıkılarak tespit edilmiştir. Sınıflandırılan örnekler metin bağlamında ele alınıp semantik düzlemde incelenmiştir. Bağlam ve koşullar dikkate alınarak metinlerin anlam dağarcığı belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca bu işlevlerin metin bağlamındaki semantik analizi Türkiye Türkçesi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, anlam ve işlev merkezli olup karşılaştırmalı bir incelemedir. Anlamın devamlı değişim ve gelişim potansiyeline sahip olması çokanlamlılık arz etmiştir. Bu durum ilk bakışta yalnızca istek olarak beliren bir kipin, cümlede çok farklı anlamlara gelebildiğini göstermiştir. Tespit edilen işlevler ile metinlerin anlam kapsamı kimi zaman cümle ve cümlelerüstü birimlerden oluşan paragrafı kimi zaman da metnin tamamını içine almıştır. Adlandırma ve yorumlama işlemi de buna bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Gagavuz Türkçesine ait metinlerden taranan tasarlama kiplerinin çeşitli faktörlerin etkisiyle çokanlamlılık kazandığı ve bu özelliğin anlam sınırlarını genişleterek yorum gücünü de arttırdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the subjunclive mood and its functions in Gagauz Turkish were determined by limited text which are belonging Gagauz Literature. The examples categorized are handled in the context of the text and examined in the semantic plane. The meaning of the texts identified and interpreted by taking into account the context and conditions. In addition, semantic analysis of these functions in the context of the evaluated in comparison with Turkish Language. This study is a comparative review and it is based on meaning and function. It presents multigualism because of having the potential for changing and impoving of meaning. This silvation has shown that a mode that appears only as a request of the first view but it has different meanings in the sentence. The scobe of the meaning of the identified functions and texts have encompossed the entire text which consist of sentences and sentences choıns. İt was revealed that design modes scanned in Gagauz text gained great significance wity the effect of various factors and increase the ability to comment by expanding the meannig limits of this feature.