İnternet bağımlılığı, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction, self-esteem and the need for social approval
- Tez No: 665170
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı internet bağımlılığı, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacı arasındaki ilişkileri Türk örnekleminde incelemektir. Araştırmaya 18-65 yaş arasında 460 kişi katılım göstermiştir. Yapılan çalışmada internet bağımlılığı, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacı sırasıyla Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri ve Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği uygulanarak ölçülmüştür. Ek olarak katılımcılara demografik sorular da uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş olup, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacının internet bağımlılığı ile arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. İnternet bağımlılığı ile sosyal onay ihtiyacı arasında da pozitif yönlü ilişkiler olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışmalardan elde edilen verilerle yapılan korelasyon analizinde benlik saygısı azaldıkça ve sosyal onay ihtiyacı arttıkça internet bağımlılığının arttığı varsayımı desteklenmiştir. Bireylerin benlik saygısının artmasıyla birlikte diğer bireylerden onay alma ihtiyacının azaldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, yapılan regresyon analizi sonucunda, sosyal onay ihtiyacı arttıkça internet bağımlılığının da arttığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bireylerin düşük benlik saygısına sahip olmasıyla internet bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Benlik saygısı arttıkça internet bağımlılığı azalmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulguların ışığında ve literatürdeki araştırmalar dikkate alınarak internet bağımlılığı, benlik saygısı ve sosyal onay ihtiyacı arasındaki olası ilişkiler tartışılmış, bu bulguların kuramsal ve uygulamadaki katkıları değerlendirilmiş, araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve geleceğe yönelik çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between internet addiction, self-esteem, and social need for approval. 460 people between the ages of 18-65 participated in the study. In the study, internet addiction, self-esteem, and social need for approval were measured by applying the short form of the Young Internet Addiction Scale, The Rosenberg Self-Esteem Inventory, and Social Need For Approval Scale, respectively. In addition, demographic questions were also applied to participants. Data obtained in the study were analyzed using the SPSS program and it was found that there are positive relationships between self-esteem and the need for social approval with internet addiction. It has also emerged that there are positive relationships between internet addiction and the need for social approval. According to the correlational analyses results, the assumption that self-esteem and the need for social approval affected internet addiction. Moreover, as self-esteem increased, the need to ask approval from other individuals decreased. In addition to this, due to regression analysis, internet addiction also increased as the need for social approval boosts. Furthermore, according to the results of the research, it has been revealed that there is a significant relation between low self-esteem and internet addiction. As self-esteem increases, internet addiction decreases. Considering the studies in the literature and in the light of the findings from the research, it has been discussed the possible relationship between internet addiction, self-esteem, and the need for social approval.This research also assesses the limitations, theoretical and practical contributions. Additionally to this, this study contains suggestions for future studies.