Sergileme mekanlarında ışığın etkisi
The effect of light in exhibition spaces
- Tez No: 665174
- Danışmanlar: PROF. CENGİZ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sergileme mekanlarında ışık; rengi ve görsel özelliği yanında yönlendirici, yanılsatıcı, fark edilmeyi sağlayıcı ve malzeme yüzeyi üzerindeki yoğunluğu kullanımına göre değerlendirilmelidir. Mağazalarda vitrinin iç mekanı ilk algılama ünitesi olduğundan, ışığın materyal üzerindeki rengi, yoğunluğu ve bıraktığı aydınlık düzeyi sayısal anlamda irdelenip, vitrin içi ürünleri ve aydınlatma düzenlemeleri beraber düşünülmelidir. Işık seçimi yapılırken vitrindeki ışık şiddetinin öncelikle gün ışığını yakalayıp, kamaşma olmayacak şekilde baskın da olması gerekmektedir. Vitrin aydınlatması ve kurgusuyla yakalanan tüketici, iç mekana girdiğinde, vitrinde yakaladığı o atmosferi devam ettirme eğilimini taşıyacaktır. Bu yüzden satış mekanındaki sergi ünitelerindeki ışığın, vitrin aydınlatmasıyla eşdeğer düzeyde lakin genel aydınlatmadan az olmaması gerekmektedir. Temel olarak, mağaza aydınlatma sistemi ile; objeleri doğru sergileyerek, dikkat çekmek, özendirmek, alışverişin yapılabileceği görsel konforu sağlamak, satış biçimini ve mağaza kimliğini yansıtmak ve mekan tasarımıyla bütünleşmiş uygun aydınlatma armatürleri seçerek mimari uslubu güçlendirecek bir aydınlatma niteliği yaratmak olarak özetlenebilir
Özet (Çeviri)
Lighting in stores must be considered with its' use that provides the orientation, reflectivity and using the density of the surface of the object as well as its' color and visual characteristics. As the first thing that is noticed in a store is the interior of the shop window, the color, the density and the luminous of the light on the object must be examined numerically and must be thought together with the objects and lighting system. In deciding the lighting system, the intensity of the light mustn't be less than the daylight and must be dominant in order not to cause dazzling. The lighting will attract the consumer first and this attraction must proceed also in interior of the store. So the lighting in the exhibition units of the sale department must be at the same level with the shop windoe but also mustn't be less than the general lighting. Mainly, store lighting system helps to take the attention of the consumer and provides visual comfort for shopping by exhibiting the objects in a right way. It also supports the architectural style of the store with the lamps which are special chosen for the interior representing the characteristics of the store.