Sergileme mekânlarında ışığın etkisi ve video haritalama uygulaması: Şerefiye Sarnıcı örneği
The effect of light in exhibition spaces and video mapping application: The case of Şerefiye Cistern
  1. Tez No: 835543
  2. Yazar: EDA KARLIDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE TUBA BOSTANCI BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sergileme, tasarımı yapılan ya da mevcutta bulunan nesnelerin sunulması eylemidir. Bu eylemi gerçekleştiren mekânlara sergileme mekânı denmektedir. Bu mekânlar geçmişten günümüze çeşitli değişiklikler göstermektedir. Sergileme mekânlarında geçmişte yalnızca sergilenen nesneye önem verilirken günümüzde nesne ile beraber, sergileme tasarımında kullanılan mekânın atmosferi, sergileme biçimi gibi diğer unsurlara da önem verilmektedir. Aydınlatma ve sergileme yöntemleri, sergileme tasarımının temel konularını içermektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte sergileme mekânlarında da farklı teknolojik sistemler kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de video haritalama yöntemidir. Sergileme mekânlarında, kullanılan ışığın özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni ışığın; sergilenen nesneleri aydınlatmasının yanı sıra mekânın atmosferinin, odak noktasının belirlenmesinde etkin bir rol oynamasıdır. Bu da sergileme mekânı tasarımında kullanılan uygulamaların aydınlatma ile bağlantısını göstermektedir. Bu bağlamda kullanılan video haritalama uygulaması ise sergileme mekânlarında ışığın rolünü yönlendirebilmektedir. Nesnelerin ya da doğrudan mekânın üzerine yansıtılan bu hareketli görüntüler mekânın kurgusunu biçimlendirmektedir. Bu araştırmada sergileme mekân tasarımında uygulanan yöntemler, kullanılan ışığın özellikleri ve mekâna etkisi örnekler ile incelenmiştir. Işığın sergilenen esere dönüşmesi üstünde durulmuş, bu doğrultuda Şerefiye Sarnıcı'nda kullanılan video haritalama tekniği araştırılıp mekâna katkısı yönünden incelenmiştir. Böylece video haritalama tekniği ile ışığın mekân kurgusundaki öneminin vurgulanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Exhibition is the action of presenting designed or existing objects. The spaces where this action takes place are called exhibition spaces. These spaces have undergone various changes from the past to the present. While in the past, the emphasis was solely on the exhibited object, nowadays, importance is given not only to the object itself but also to other elements used in exhibition design. Lighting and exhibition methods encompass the fundamental aspects of exhibition design. With the advancement of technology, different technological systems have also been introduced in exhibition spaces, one of which is video mapping. In exhibition spaces, it is important to work on the criteria and lighting characteristics. This is because light plays a significant role not only in illuminating the exhibited objects but also in determining the atmosphere, focal points, and visual settings of the space. This shows the connection between the criteria used in exhibition space design and lighting. In this context, the application of video mapping can direct the role of light in exhibition spaces. These moving images projected onto objects or directly onto the space shape the spatial composition. This research examines the criteria used in exhibition space design, the characteristics of the lighting used, and its impact on the space through examples. The transformation of light into an exhibited artwork is emphasized, and in this regard, the video mapping technique used in the Şerefiye Cistern is investigated and its contribution to the space is examined. Thus, the importance of light in the spatial composition is emphasized through the video mapping technique.