İstanbul menkul kıymetler borsası (İMKB) sektör endekslerinde aylara ilişkin anomalilerin uygulamalı olarak incelenmesi
Research about the anomalies related to the months in sector indexes i̇stanbul stock exchange (ISE)
  1. Tez No: 665173
  2. Yazar: SELİM BAHA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL BANU DURUKAN SALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler ve Yönetim Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sermaye piyasalarının etkinliği 1970 yılında Fama'nın yaptığı çalışmadan beri birçok araştırmacı tarafından sınanmıştır. Etkinlik hipotezinin ilk adımını geçmiş fiyat hareketlerinin, gelecekteki fiyatları tahmin etmede kullanılamayacağını savunan zayıf formda etkinlik hipotezi oluşturmaktadır. Bu hipotez altında, geçmiş fiyat hareketlerinin sergilediği bir eğilim takvim anomalisi olarak adlandırılmaktadır. Çalışmanın ampirik bulgularına göre, finansman literatüründe Ocak ayı etkisi olarak da adlandırılan yılın ayı etkisinin Ocak ayında olduğu kabul edilmemiştir. İMKB'de aylık bazda en yüksek getiriler Ekim ayında elde edilmektedir. Yılın son işlem günleri ve ilk işlem günlerini kapsayan yıl dönüşü etkisi İMKB'de güçlü bir şekilde görülmektedir. Benzer şekilde ayların son işlem günleri ile ilk işlem günlerini kapsayan ay dönüşü etkisi yapılan analizler sonucu İMKB'de olduğu belirlenmiştir. Ayın ilk yarısındaki getiriler ile ikinci yarısındaki getirilerin incelendiği ay içi etkisinin İMKB'de var olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, finansman literatüründe ulaşılan sonuçlarla paraleldir. Sonuç olarak, İMKB'de geçmiş fiyat hareketlerinin, gelecekte oluşacak fiyatları tahmin etmede kullanılabilecek dönemsellikler sergilediği ve dolayısıyla İMKB'de geçmiş dönemlere bakarak gelecekle ilgili tahmin yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of the capital markets has been tested by many researchers since the study made by Fama in 1970. The first step of the Effect Hypothesis is constituted by the Weak Form Efficiency defending that the previous price movements can not be used for the estimation of the future prices. Under this hypothesis, a tendency shown by the previous price movements is called as a calender anomaly. According to the emprical diagnoses of the study, the effect of the month of the year, which is also called as the effect of January in financial literature, is not excepted to happen in January. The highest monthly-base profits in İstanbul Stock Market are gained in October. The effect of the year-­return including the final transaction days and the initial transaction days of the year is strongly seen in İstanbul Stock Market. In the same way, after the analyses were performed,the effect of month-return including the final and initial transaction days has been seen in İstanbul Stock Market. The effect of the month-period, in which the profits of the first days and the last days are compared, has been determined to exist in İstanbul Stock Market. These results obtained are parallel to the ones which are obtained in the financial literature. As a result, it is determined that the previous price movements display the periodicities which can be used to estimate the prices of future, and consequently by regarding the previous price movements, the future time estimation can be done in İstanbul Stock Market.