Sergi salonlarında gün ışığından yararlanma ve mekan tasarımına etkisi
The evaluaton of daylighting in exhibition halls and effects on desinging of interiors
  1. Tez No: 256924
  2. Yazar: CEREN AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde; kömür, petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların enerji üretimi için kullanılması ile meydana çıkan karbondioksit dünyamız için çok tehlikeli sonuçları ortaya koymuştur. Küresel ısınma artmış ve bunun sonucunda kuraklıklar, seller ve rekor kıran sıcaklıklar yüzünden kutupların erimesi hız kazanmıştır. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak ihtiyaç duyduğumuz enerjinin üretimi için 20. yüzyıldan itibaren yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi artmıştır.Doğal enerji kaynaklarının kullanımının son derece önem kazandığı günümüzde, doğal ışık kaynağı olan güneşin enerji üretimiyle birlikte aydınlatmada daha çok kullanılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla son yüzyılda başlamak üzere pek çok yeni teknik ve uygulama geliştirilmiştir. Daha öncesinde geleneksel yöntem olarak pencere ve çatı ışıklıklarıyla mekân içine alınan doğal ışık, gelişmeler sayesinde günışığından maksimum yarar sağlamak amaçlanmaktadır.Yapılan bu tez çalışmasında birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde çalışmanın amacı ve kapsamı belirlenmiştir.İkinci bölümde günışığının yapısı ve değişkenliği tanımlanmıştır. Bu hususta gün ışığının iç mekânlar için kullanılabilirliği araştırılmıştır. Gün ışığı kullanımı iç mekân aydınlatılmasında önemli bir yer tutar. İç mekân için doğal aydınlatmanın gerekliliği ve aydınlatma tasarımı aşamasında düşünülmesi gereken faktörler incelenmiştir.Üçüncü bölümde sergileme kavramı tanım olarak anlatılmış ve bu eylemde verimliliğin ve estetiğin sağlanabilmesi için gerekli birçok faktörün arasında günışığının yerine değinilmiştir. Gün ışığının sergilenen eserler üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Bu nedenle gün ışığının bina ile ilişkisi ve iç mekâna etkileri de anlatılmıştır. Aynı zamanda günışığının sergilenen eserler üzerindeki zararlı etkilerine de değinilmiştir.Dördüncü bölümde sergileme mekânlarının tasarımında gün ışığının nasıl daha verimli hale getirilebileceği incelenmiştir. Gün ışığının mekâna alınmasında günümüzde kullanılan çağdaş teknikler tanımlanmış ve örnekler verilerek incelenmiştir.Sonuç kısmında bu konunun geliştirilmesi için yapılabilecekler irdelenmiştir. Doğal enerji kaynaklarının kullanımı açısından da konunun önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Ayrıca sergilenme mekânlarında aydınlatma tekniklerinin doğru uygulanmasının sergilemenin amacına ulaşması açısından son derece önemli olduğu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon dioxide, which is revealed with the result of using fosil fuels like coal, petrol and natural gas for the production of energy, exposed the virulent results for our world. Global warming insreased and melting of the polar ices accelerated because of the droughts, floods and temperature extreme. As a foregone conclusion of this interest for new and renewable energy sources increased.Nowadays, using of the natural energy sources highly came into prominence and it is aimed to use the sun most as a natural light source for illumination. Daylight for interior is primarily used by intaking windows and roof luminaires. Except for that, lots of modern technology is also used to benefit from daylight as a effective illumination source.The first part in the study is entrance. The purpose of study and contents are defined in this part.In the second part, form and variablity of daylight are defined. In this case, it is researched that if it use for interiors or not. Daylighting has an important place for interior illumination. Factors that should thinking on the time of illumination design and necessity of natural illumination for interior, are examined.In the third part, the concept of exhibition is recounted as a definition and among many factors which is important for productiveness and providing of esthetic it is metioned the place of daylighting. Effects of daylight on the exhibited works are explained and because of this, relation with building and effects for interiors are also recounted. At the same time, bad effects of daylight on the exhibited works are also mentioned.In the forth part, it is examined that how to get the daylight more productive about the desinging of interior exhibition halls. During the time of taking the daylight into the place, modern technics that are being used nowadays are defined and it is reviewed with examples.In the final part, it is researched extensively about what to do for improving the subject. In terms of using the sources of natural energy,the importance of the subject is emphasized once more. It is also revealed that the right application for the illumination technics in the exhibition halls is more important than the achievement of the goal about exhibition.