Dokunmatik ekranlarda kaydırma biyometrisine dayalı kimlik doğrulama çalışmaları
Authentication studies based on swipe biometrics ontouchscreens
  1. Tez No: 665191
  2. Yazar: ORHAN SİVAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgi güvenliğini sağlamak için günümüzde çeşitli biyometrik doğrulama sistemleri kullanılmaktadır. Bunlardan biri de son zamanlarda popüler olan dokunmatik ekran biyometrilerinden kaydırma biyometrisidir. Kaydırma biyometrisi diğer fizyolojik biyometrilerden farklı olarak ek bir donanım gerektirmez ve kullanıcıyı dokunmatik ekranlar üzerinde yaptığı kaydırma hareketlerinden arka planda sürekli olarak tanımayı amaçlar. Bu çalışmada, kaydırma hareketlerindeki karakteristik farklılıklarını ön plana çıkartacak yaklaşımların geliştirilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak, ham kaydırma verilerinden elde edilen istatistiksel özelliklerin arttırılmasının performans üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Daha sonra, ÇYKİ, SR-ÇDA, ÇTBA ve ÇDA gibi en güncel özellik çıkartma ve EKK-DVM, GKM, ÇKP ve AK-EYK gibi yaygın kullanılan sınıflandırma yöntemlerinin kaydırma biyometrisinin doğrulama çalışmaları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, skor seviyesinde sınıflandırma yöntemlerinin birleştirilmesinin; tek bir kaydırma hareketi yerine çoklu kaydırmaya dayalı doğrulamanın ve ham verilerden farklı tekniklerle örüntü oluşturarak ESA ile örüntü bazlı doğrulamanın etkileri incelenmiştir. Performans analizleri için literatürde yaygın kullanılan farklı karakteristiklere sahip 3 farklı veri setinden (Serwadda, JSS18 ve Umdaa) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Various biometric verification systems are used nowadays to ensure information security. One of them is swipe biometric, which is a recently popular touchscreen biometrics. This biometric, unlike other physiological biometrics, does not require any additional hardware and intends to continuously authenticate the user from the swipe gestures that performed on touch screens in the background. In this study, it is aimed to develop approaches that will reveal the characteristic differences of swipe gestures between the individuals. Firstly, the effect of increasing the number of statistical features obtained from the raw swipe data on the performance was investigated. After that, state of the art feature extraction methods such as KLPP, SR-KDA, KPCA, and KDA and commonly used classification methods such as LS-SVM, GMM, MLP and WK-NN were implemented to evaluate the efficiency of them on the swipe biometric verification systems. Also, the effect of combining classification methods at the score level; using multiple swipe samples instead of a single swipe sample; and pattern based verifying with CNN from the artificial images generated from raw data with different techniques were examined. For the performance analysis, 3 different data sets (Serwadda, JSS18 and Umdaa) with different characteristics which are widely used in the literature were used.