Stress path testing of geotextile reinforced sand
  1. Tez No: 15755
  2. Yazar: ORKUN AKKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Vİ GEOTEKSTÎLLE MUKAVEMETLENDÎRÎLMÎŞ KUMDA GERİLME IZÎ DENEYLERİ Geoteknik mühendisliğinde, geotekstiller üzerine araştırma ve geliştirme yönünden önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. inşaat mühendisliği alanında geotekstil kullanımı çok geniş bir uygulama alanına yayılmıştır çünkü geoteknik problemlerin çözümünde son derece etkilidirler. Birçok yapının zayıf zeminlerde yapılması gerektiği için zemin mukavemet lend irme s i ile yükleme öncesi ve sonrası zeminin davranışı önem kazanmaktadır. Geotekstille mukavemetlendirilmiş Ottawa kumu üzerinde üç eksenli gerilme izi deneyleri yapılmıştır. Bir temel oluşturmak için deneyler donatılmamış numuneler kullanılarak da yapılmıştır. Yanal basınç eksenel basınç, geotekstil katmanı sayısı ve geotekstil tipi gibi test değişkenleri özellikle değiştirilerek donatılmamış kumun temel dört gerilme izi sırasındaki davranışı gözlenmiştir. Deneylerin yapılması için, üç eksenli deney aleti üzerinde değişiklik yapılarak, önceden kararlaştırılan kuvvetler sağlanmış ve bilgisayar programları yazılmıştır. Sonuç olarak önceden tanımlanan gerilme izleri numunelerin- kırılmasına kadar başarıyla izlenmiştir. Genel olarak, dokunmuş veya dokunmamış geotekstil tabakalarının konması dört gerilme izi deneyinde kırılma kuvvetlerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
STRESS PATH TESTING OF GEOTEXTILE REINFORCED SAND ABSTRACT There has been significant increase in the research and development of geotextiles in geotechnical engineering. The use of geotextiles in civil engineering has covered a wide range as they are effective for solving geotechnical problems. As a number of structures must be built on weak soils, soil reinforcement and the behaviour of soil strata before and after loading gains importance. In this study, a number of triaxial stress path tests of geotextile reinforced Ottawa sand is conducted. In order to present a basis, the tests are performed on unreinforced samples also. Test parameters, such as, confining pressure, vertical stress, number of geotextile layers and the type of geotextile has been varied on purpose, to examine the behaviour of the reinforced sand during the basic four stress paths. For performing the tests, triaxial test apparatus was modified to obtain the predetermined stresses and computer programs were prepared. As a result, previously determined stress paths were traced successfully until the failure of specimens. In general, inclusion of geotextile layers, either woven or nonwoven, increased the ultimate strength of sand in the basic four stress paths.