Kapalı mekan görünür ışık haberleşmesi için renk kaydırmalı anahtarlama modülasyonunun incelenmesi
Analysis of color shift keying modulation for indoor visible light communication
- Tez No: 665192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, optik filtrelerin maviye kayma özelliklerinin neden olduğu çoklu renk girişimi ve çok yolluluktan kaynaklı semboller arası girişim etkilerinin renk kaydırmalı anahtarlama modülasyonunun (Color Shift Keying, CSK) performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir ve bu etkilerin bastırılması için yeni bir uyarlanır denkleştirici yapısı önerilmiştir. Literatürde ve burada önerilen yöntemlerin BER performansları kapsamlı simülasyonlarla elde edilmiş, ardından önerilen yöntemin başarımının değerlendirilmesi için kapsamlı karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan simülasyon çalışmalarında ilk olarak optik filtrelerin geçiş bandının ve ışınların geliş açısının neden olduğu çok renkli görünür ışık kanalının yapısal değişkenliği CSK modülasyonu için incelenmiştir. Daha sonra IEEE 802.15.7 standardında tanımlanan renk kalibrasyonu, literatürde kullanılan filtre bankası yapısı ve bu çalışmada önerilen uyarlanır denkleştirici yapısı verici gücüne göre elde ettikleri ortalama BER performansı ve oluşturulan kapalı mekan modeli içerisinde elde ettikleri BER dağılımları açısından karşılaştırılmıştır. Son olarak CSK modülasyonunun başarımı yüksek anahtarlama hızları ve renk seçici ortamlarda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of multi-color interference and inter-symbol interference on the performance of color shift keying modulation, caused by the blue shift properties of optical filters and multipath, were analyzed, and to suppress these effects, a novel adaptive equalizer structure was proposed. BER performances of the methods in the literature and the one proposed herein were obtained by extensive simulations, then comprehensive comparisons were drawn to evaluate the capability of the proposed method. In the simulation studies, firstly, the structural variability in the multi-color visible light channel for CSK, caused by the passband edges of the optical filters and the receiver positions, was analyzed. Also, the Color Calibration method identified on IEEE 802.15.7 standard, the Filter Bank structure used in literature, and adaptive equalizer structure proposed in this study were compared in terms of the average BER performance according to transmitter power, and the BER distribution in the created indoor model. Finally, CSK capability was analyzed at high switching frequency and on color selective environment.