Kapalı mekan çok renkli görünür ışık haberleşmesi için fiziksel katman güvenliği
Physical layer security for indoor multicolor visible light communication
- Tez No: 807321
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Görünür ışık haberleşmesinde (VLC), genellikle bir aydınlatma kaynağının verici olarak kullanılarak ışık yoğunluğunun modülasyonu ile veri iletimi gerçekleştirilir. Çok renkli VLC ise birden fazla renk kanalını paralel kullanarak yüksek hızlarda veri iletimine olanak sağlar. VLC sistemlerinin ışığın saydam olmayan yüzeylerden geçememesi sebebiyle kapalı mekanlarda güvenlik sağladığı düşünülebilir, ancak halka açık ortamlarda gizli dinleyici bulunması nedeniyle veri güvenliğinin sağlanması gerekir. Veri güvenliği, fiziksel katman güvenliği (PLS) teknikleri ile sağlanabilmektedir. PLS, güvenliği sağlamak için haberleşmenin gerçekleştiği ortamın özelliklerinden yararlanarak sistemlerin fiziksel katmanında önlemler alır. Bu tez çalışmasında, tek verici tek alıcılı ve çok verici tek alıcılı VLC sistemler ele alınmıştır. Tek renkli ve çok renkli ışık yayan diyotlar verici olarak kullanılmıştır. PLS tekniklerinden olan boş yönlendirme ve yapay gürültü teknikleri VLC sistemlerine uygulanmıştır. Renk kanalları arası girişim etkisi hesaplanmış ve elde edilen gizlilik oranı sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In visible light communication (VLC), data is transmitted by modulating the light intensity, usually by using a lighting source as a transmitter. Multi-color VLC, on the other hand, enables data transmission at high speeds by using multiple color channels in parallel. It can be thought that VLC systems provide security indoors because light cannot pass through non-transparent surfaces, but data security must be ensured due to the presence of eavesdroppers in public environments. Data security can be achieved with physical layer security (PLS) techniques. PLS takes measures at the physical layer of the systems by taking advantage of the characteristics of the environment where the communication takes place to ensure security. In this thesis, VLC systems with single input single output and multiple input single output are discussed. Monochrome and multi-colored light emitting diodes (LEDs) are used as transmitters. Null steering and artificial noise techniques, which are PLS techniques, have been applied to VLC systems. The inter-channel interference effect is calculated and the obtained secrecy rate results are presented.