2Mb/s sayısal radyonun temel band alıcı ve vericisinin gerçekleştirilmesi
Realize of 2Mb/s digital radio basic band receiver and transmitter
  1. Tez No: 665196
  2. Yazar: SITKI ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İletişim mühendisliği alanında yapılan çoğu yeni gelişmeler, sayısal yöntemlerin kullanımını artırmıştır. Sayısal işaret işlemede, sayısal çoğullama, sayısal anahtarlama ve sayısal iletişim teknikleri son zamanlarda büyük önem kazanmıştır. Modern iletişim dizgelerine, bu sayısal teknikler sürekli olarak uygulanmaktadır. Bu tezde, 1.inci bölümde sayısal radyo dizgelerinde kullanılan bazı tanımlar verilmiştir. 2.nci ve 3.cü bölümlerde sayısal iletişim için, sayısal radyolinklerde modülasyon ve demodülasyon yöntemleri tanıtılmıştır. 4.ncü bölümde, temelband iletişim teknikleri tanıtılmıştır. Temelband iletişiminde, sıklıkla kullanılan, band etkinliği (verimi), işaret işleme yöntemleri ve modülasyon metodları anlatılmaktadır. Ayrıca, sayısal modülasyonda yanılgı olasılığı ve temelband sinyalinin iletişimi için uygun band genişliği gereksinimi açıklanmaktadır. Son bölüm ise gerçekleştirilen dizgenin tanıtımını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The overwheling majority of new developments in thr communications engineering field employ digital methods. Digital signal processing, digital multiplexing, digital switching and transmission techniques have a great of importance in nowadays. These techniques will have continually increasing applications in modern communications systems. The subjects in chapters 1 through 3 are devoted for digital communication, modulation and demodulation techniques of the digital radiolink. Same basic terms for digital radio relay systems are given in the first chapter. In the fourth chapter, baseband transmission techniques are introduced. The principles and performance characteristics of baseband transmission techniques that are freqenttly employed. Before dealing with bandwidth-efficient modulation techniques, the principles of the simplest baseband signal processing and modulation methods are mentioned. Also error rate performance for the various digital signalling techniques and the channel bandwidth requirements of the corresponding signals are examined. The last chapter includes explanation of the realized system.